Přirozená křivost koně

22. dubna 2009

Každý kůň je křivý již od narození. Je to způsobeno polohou hříběte v lůně klisny. Hříbě je stočeno na jednu stranu, což vede k nerovnoměrnému vývoji jeho kostry, svalů a orgánů. Tři čtvrtiny hříbat jsou v klisně stočeny na levou stranu.

Krční a hřbetní svaly na levé straně jsou zkrácené, zatímco pravá strana se prodlužuje. Jak hříbě v děloze roste, nepoměr mezi délkou svalů se zvětšuje. Když se kůň narodí, může být patrné ohnutí páteře do leva. Například při pastvě může kůň dávat dopředu častěji levou nohu než pravou. Mívá plošší levé kopyto, hřívu na pravé straně, raději se otáčí do leva. Podle těchto projevů můžeme poznat, zdali je kůň šikmý na levou nebo na pravou stranu - bude se nám to hodit v pozdějším výcviku.

 

Kůň, který byl v děloze stočený do leva, bude výborně připravený na prvky (kruhy) prováděné do leva. Bude dobře chodit na levou ruku. Křivý kůň nechodí korektně rovně - většinou zadní končetiny nedošlapují v rovině stop předních. Chození na pravou je ještě obtížnější. Hovoříme o koních šikmých na pravou stranu.

 

Jak moc se křivost projeví, závisí na výcviku a odchovu koně už od narození. Hříbě na pastvě, s volným pohybem ve výběhu se narovná více a rychleji než hříbě zavřené ve stáji. Pokud si jezdec včas neuvědomí závažnost křivosti koně, bude častěji pracovat na levou stranu, neuvolní koně včas na pravou stranu, či bude-li sám křivý; bude se křivost koně neustále zvětšovat.

 

Křivost koně má neblahé účinky nejen na výsledky v soutěžích, ale bohužel také na zdraví koně. Nerovnoměrné zatěžování kloubů, nestejný nárůst svalové hmoty a k tomu zatěžování koně vahou jezdce a prováděním různých cviků - to vše bude vést k závažným zdravotním problémům spojených s bolestí a s neposlušností koně.

 

Správným systematickým a trpělivým výcvikem je možné dosáhnout tzv. narovnání. O správném výcviku sloužícímu k narovnání koně se dočtete v příštím díle.

 

Křivost koně může mít i zdravotní důvod - například bolest kloubu na jedné straně těla, „houser", bolest v zátylku aj. Pokud kůň začne projevovat neochotu provádět cviky na určitou stranu náhle, měli byste hledat příčinu i v oblasti zdraví koně a v případě pochybností nechat koně vyšetřit odborníkem (veterinářem, fyzioterapeutem).

 

Je zajímavé, že stejně jako koně i lidé se rodí křiví. Mívají jednu stranu těla větší, a dokonce jednu stranu šikovnější (praváci, leváci), což souvisí s činností mozku. Zatím není známo, zda se u koňské křivosti také uplatňuje vliv mozku.

 

Přirozená křivost II

 

Autorka: Helena Enenkelová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?