Přirozená křivost koně II.

24. dubna 2009

Abychom si lépe představili situaci, o které si budeme nyní povídat, musíme pochopit, co že to ta křivost koně vlastně znamená. Je to jako u lidí - někdo je pravák, další zase levák... Kůň je většinou křivý vlevo, tedy levá strana je dutá a pravá vyklenutá. Existují však i koně křiví vpravo.

Co s tím?

Kůň s jednou stranou dutou nestejnoměrně zatěžuje své tělo, a dochází tak k přílišnému opotřebování pánevních kostí. Aby byl kůň na „slabší stranu" ohebnější, je třeba ho pomalým cvičením nejdříve srovnat a postupně přejít k procvičování „tužší" strany. Po koni ze začátku nevyžadujeme úplné ohnutí, pro jeho ztuhlé svaly by to totiž nebylo nejlepší.

 

Princip spočívá v tom, že z počátku budeme ohýbat dutou stranu koně ještě více, než je přirozené - kůň tedy bude vnímat ohnutí na tužší stranu jako příjemné uvolnění. Nadcházející gymnastická práce vychází z pravidel, které sestavil jezdecký mistr Gustav Steinbrecht, který je považován za průkopníka moderní drezúry. Pokud nemáme zkušenost s drezurními cviky, můžeme s koněm pracovat i v rámci zásad horsemanship.


Cviky k narovnání

„Jezdi svého koně dopředu a narovnej ho!" Toto pravidlo mistra Steinbrechta nám vysvětluje, že ohýbání a následné narovnávání vždy vychází z posunu ze zádě směrem dopředu. Nyní si konkrétněji popíšeme některé z používaných metod k narovnání koně...

 

Renverz

Tento francouzský výraz můžeme přeložit jako „ohnout dozadu". A opravdu, kůň by měl být ohnutý okolo vnější holeně.

 

Dovnitř plec

V tomto případě je kůň ohnutý okolo vnitřní holeně. Tento cvik koriguje přirozenou křivost koně, ale zároveň podporuje jeho ohebnost. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí tohoto cviku je pevný sed jezdce a zkušenosti s tímto typem cvičení, protože pravidelné chybné provádění může poškodit končetiny koně. Jezdec pracuje s koněm tak, že ho vnitřní holení tlačí do strany a vnější pobízí k pohybu dopředu. V pokročilém stádiu tréninku by měl být kůň odkloněn od stěny v úhlu zhruba 45°. Tento cvik lze provádět v kroku, klusu i cvalu.

 

Stranové pohyby

Toto cvičení posiluje ohebnost páteře a pružnost kloubů, šlach a svalů. Pozor, jedná se o umělé pohyby, který kůň ve volnosti nedělá! Kůň je ohnutý do směru či protisměru pohybu a ustupuje celým tělem. Správné provedení si ověříme tak, že se zepředu či zezadu podíváme koni na nohy - měli bychom vidět pouze končetiny.

 

Vyklenutí hřbetu

Koně s vyklenutým hřbetem si můžeme představit jako pohybující se ocelovou pružinu. Abychom vyklenutí dosáhli, můžeme pracovat s koněm tímto způsobem:

 

  • a) práce na ruce

 

- odehrává se bez jezdce

 

- tušírováním (poklepáním na končetiny dlouhým drezurním bičíkem) se procvičuje podsazování pánevních končetin

 

 

- jezdec sedí vodlehčeném sedu a dosáhne tak toho, že se svaly koně napnou a páteř se zvedne

 

  • c) „kamzík na vrcholku"

 

- zlepšení rovnováhy koně, který je vpodstatě natočen

 

Traverz

Traverz znamená česky „napříč". Jedná se o cvik, kdy předek koně jde po vnější stopě, zatímco záď po vnitřní. Správné provedení záleží i na sedu jezdce - jeho ramena a pánev by měly být rovnoběžné s pánví koně.

 

Co tedy dodat na závěr? Snad jen to, že žádný učený z nebe nespadl - a tak pokud vám chybí dostatek zkušeností, pouštějte se raději do cvičení s koněm pouze pod dohledem někoho, kdo této práci opravdu rozumí...

 

Přirozená křivost I

Autorka: Petra Hanáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?