Přirozený trim pro zdravá kopyta

28. října 2013

Kovat či nekovat koně? Tato otázka dokáže pořád vyvolat mezi koňáky větší než malé množství emocí, které se vybíjí ve vášnivých diskuzích. My však nechejme emoce protentokrát stranou a místo vášnivých hádek se raději podívejme na metodu péče o kopyta koní, která má za cíl vrátit koním to, co jim člověk vlastně vzal, totiž přirozený tvar kopyta. To znamená kopyto, které se obejde bez podkov. Tato metoda se nazývá "přirozený trim".

Vzorem jsou divocí koně

Co je to tedy přirozený trim? Odpověď na tuto otázku začněme u divokých koní. Jak známo, divocí koně podkovy nikdy neměli a nemají je ani teď, a přece se jejich kopyta se udržují v optimálním stavu jaksi sama, bez jakéhokoliv zásahu člověka.

 

Jak se kopyta udržují sama?

Zásluhu má na tom samozřejmě způsob života divokých koní. Život divokých koní se vyznačuje neustálou pohybovou aktivitou. Divoký kůň denně urazí i třicet kilometrů. Při tomto pohybu se kopyta koní přirozeně obrušují a tvarují do ideální podoby, takže divocí koně nemusí svoje kopyta v podstatě vůbec ´řešit´.

Domácí koně jsou na tom však trochu, respektive celkem dost jinak. S domestikací totiž přichází pro koně i nezanedbatelná změna jejich životního stylu a to se odráží i na jejich kopytech. Kopyta domestikovaných koní se od kopyt divokých koní nepřehlédnutelně liší.

Vrcholem péče o kopyto je pak podkova, která znemožňuje kopytu jakýkoliv kontakt s povrchem, až to vypadá, že kůň má kopyta hlavně proto, aby se na ně mohly dávat podkovy.

Tento rozdíl mezi kopytem divokých koní a kopytem koní domestikovaných si dobře uvědomil ´vynálezce´ přirozeného strimu, americký kopytář Jamie Jackson, který se péči o kopyta věnuje už od začátku sedmdesátých let, kdy začínal jako podkovář.

V osmdesátých letech ovšem obrátil svou pozornost na divoké koně, které studoval v jejich přirozeném prostředí, přičemž se samozřejmě věnoval i jejich kopytům.

Na základě takto přímo získaných postřehů a poznatku poznatků zformuloval metodu kopytní péče, kterou nazval přirozený trim.

 

Jde to i bez podkov

Základní myšlenkou přirozeného trimu je to, že všichni koně mohou pracovat a fungovat bez podkov, tedy naboso.

Spolu s tím je ale nutno říct a zdůraznit, že přirozený trim je metoda celostní. To znamená, že jde o ucelený systém péče o koně, v němž se jednotlivé prvky vzájemně doplňují a podporují.

Přirozený trim proto klade důraz na to, aby byl kůň chován pro něj v přirozených podmínkách, tj. měl dostatek pohybu na pevném povrchu, byl správně krmený a o jeho

kopyta bylo pečováno odpovídajícím trimem, tj. strouháním kopyta do tvaru, jaké má kopyto divokého koně.


Samotná úprava kopyta vypadá asi takto:

 

Nesmí se ale i zapomínat i na další neméně důležité věci, jako je třeba adekvátní pracovní využití koně či jeho ustájení.

V tom spočívá základní princip přirozeného trimu, totiž, že si chovatelé uvědomují svou zodpovědnost a snaží se proto pro koně vytvořit takové podmínky, které nejvíce vyhovují jeho přirozenosti.

Spor o otázku, zda kovat či nekovat zcela jistě jen tak brzy neutichne. Přinejmenším divocí koně si však tuto otázku zodpověděli sami ještě dřív, než byla vůbec vyřčena.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?