Přivykání kočky na obojek nebo popruhy

20. října 2008

Rozhodně to není záležitost snadná a rychlá. Obojek si snad nechá líbit jen kočka neuvěřitelně líná či stará, které už nějaký odpor nestojí za to. Je samozřejmé, že záleží na tom, jakou má která kočka povahu, bojovná se bude pochopitelně bránit zuby nehty (či vlastně drápy), udělá vám ze života peklo a jistě v tomto souboji vyhraje, o tom nepochybujte. Bázlivou kočku nemusíte po takové pro ni nepříjemné proceduře několik dní najít.Přesto by každá kočka měla výlet ven zažít. Kočka je šelma a pro její pohled na svět bychom jí neměli ubírat právo zažívat nové, dobrodružné výpravy, třeba i s obojkem na krku, pro její bezpečnost.

Jak tedy kočku na popruh naučit?

Především to chce mnoho a mnoho trpělivosti. Kočka by si měla na obojek zvykat pomalu a postupně. Nejdřív jej nechte několik dní u ní v pelíšku, aby si ho mohla náležitě očichat, zvyknout si na něj a označit ho za svůj pachovými žlázkami. Potom obojek kočičce navlékněte, jen na několik minut, a odměňte ji za to nějakým dobrým pamlskem. Pokaždé, když se kočka ocitne v obojku, připravte jí nějaké hezké zážitky, aby měla tuto činnost spojenu s něčím příjemným. Každý den prodlužujte dobu, kdy má kočka obojek, dokud si na něj nezvykne. Může to trvat dlouho, déle i mnohem déle, záleží na kočce a jejím odhodlání a osobní sympatii k tomu kusu čehosi neznámého na krku. Kočka není pes, který obojek přijme bez váhání, musíte jí dát čas si zvyknout.


Obojky pro kočky musí být z elastického materiálu, alespoň jejich část, aby se z něj v případě nebezpečí mohla kočka vyvléknout. Také nesmí být moc utažené. Mezi obojkem byste měli prostrčit dva prsty - potom je bezpečný.

 

Když se bude kočka po bytě pohybovat celkem spokojeně s obojkem na krku, což je možná jen zbožné přání majitele, můžete zkusit k obojku připnout vodítko. Zatím jen doma v obýváku. Zapomeňte na to, že si s kočkou můžete vyjít jako se psem. Určitě nepůjde na vodítku vzorně a rozhodně ne klidně. Musíte respektovat kočičí náturu a její přání a pocity. Pokud se na vodítku škube a nadává vám nevybíravými kočičími výrazy, nejspíš se jí vaše počínání moc nelíbí. Musíte zpomalit. Musíte kočce dát čas, aby si na cizí věc na svém těle zvykla a aby ji vnímala jako předehru něčeho, co se jí zamlouvá.  Pokud zvládnete vy i kočka i tenhle další nelehký úkol, máte téměř vyhráno. Rozdíl mezi vodítkem - které kočky moc nemusí - a popruhem je celkem malý a pro kočky je popruh jistě příjemnější. Je pevnější a kočce se v něm jde lépe.

 

Pokud jste se tedy s kočkou dohodli na způsobu bezpečného chození, můžete vyrazit ven.

 

Pozor! Nechoďte s kočkou nikdy po rušné ulici plné aut. Nechoďte s ní na místa, kde je spousta hlaholu, smíchu a psů nebo dětí. Tohle všechno ji může velice stresovat. Vybírejte taková místa, kde může nerušeně prozkoumávat okolí a nalézat nové vzrušující zážitky a přitom se cítit v bezpečí.

 

Potom budou vaše výpravy zajímavé pro vás oba a oba se na ně budete těšit.

 

 

Související články:

Kočky na vodítku

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?