Příznak vykloubení kolenního kloubu - nenápadné kulhání

19. listopadu 2010

Nedávno jsem u mého pejska zjistila, že trpí jistým onemocněním zadních nožiček. Začala jsem se o tuto chorobu více zajímat a zjistila jsem, že je hodně častá u psů malých plemen (pražský krysařík, čivava, pudl, jorkšírský teriér), většinou bez průkazu původu.

Tato nemoc se odborně nazývá luxace pately, laicky vykloubení čéšky neboli onemocnění kolenního kloubu. Rozlišují se dva druhy luxace: vrozená a traumatická. Tu první má pejsek vrozenou, zdědil ji po svých rodičích. Domnívám se, že u papírových psů je hlídán výskyt onemocnění, aby se nepřenášel dál. Druhý typ je vykloubení čéšky nějakým nepřirozeným pohybem, třeba když pejsek hrabe a zasekne se mu nožička v zemi.

 

Jak se toto onemocnění projevuje?

Z počátku se nemoc projevuje velmi nenápadně. Existují 4 stupně vykloubení. U prvního stupně pejsek jen občas poskočí na jedné ze zadních nožek. Při dalších stupních začíná kulhat častěji a častěji. Kulhání nebo poskočení se objeví nejčastěji po větší zátěži, třeba delší procházce. Pejskovi vyskakuje kolenní kloub a on si ho sám vrací zpět. Pak si dává pozor, takže na tlapku tolik nešlape, proto kulhá. U 4. stupně luxace, dochází k deformitě končetiny.

 

Pokud jsou postiženy obě nohy, pes se pohybuje velmi obtížně a není schopen se postavit vzpřímeně. Příznaky pozorované při luxaci pately jsou způsobeny jednak bolestí vyvolanou samotným vykloubením a také omezenou funkčností kolenního kloubu. Problémem při neléčené luxaci je i osteoartróza, vzniklá následkem opakovaného dráždění chrupavky vykloubením čéšky a nerovnoměrným zatížením kolenního kloubu.

 

Již několikrát jsem potkala menšího pejska, který kulhal. Když jsem se zeptala majitele, zda ví o této nemoci, neměl o tom žádné tušení a myslel, že si pejsek jen tak občas poskočí a uleví.

 

Pro zdravý pohyb psa je nutné podchytit toto onemocnění včas. V horším případě operací, v lepším fixací do obvazu nebo kloubní výživou. Pejskovi by totiž ve starším věku mohla hrozit osteoartróza nebo jiné onemocnění končetin. Nejvhodnější je zajít se psem k jeho veterináři. Ten psa vyšetří, a pokud mu bude kloub vyskakovat, pošle ho k příslušnému odborníkovi, tedy psímu ortopedovi.

 

Cena operace jedné nohy se pohybuje kolem 5000 - 8000 Kč. Je možné, že pejsek bude mít nemocné obě dvě zadní nohy. Operace je však nejlepším řešením situace, je to docela běžný zákrok, který psovi umožní pohybovat se bez obtíží. Mám dva známé s krysaříky, kteří operaci podstoupili. Oba dva se už pohybují normálně, jeden dokonce 3 měsíce po operaci zase vyhrává závody v agility.

 

Autorka: Hana Langrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?