Problémy s análními žlázkami - co dělat když pes "sáňkuje"

5. října 2009

Často chodíme k veterinárnímu lékaři s tím, že „zase jdeme na ty žlázky, pane doktore“ nebo „pane doktore, náš Alík už zase sáňkuje“. Když se budeme ptát, k čemu vlastně pes anální žlázky má, zjistíme, že hlavně proto, aby s nimi byly problémy! Pes je šelma a různé pachy jsou pro něho velice důležité, pomocí nich získává samé cenné informace. Dříve, když si pes/vlk potřeboval značkovat teritorium, tak k tomu využil i sekret těchto žlázek, který pokrývá při kálení exkrementy.

Okolo análního otvoru má pes dva typy žláz. Jedny jsou malé a je jich mnoho (až 100) a nachází se okolo celého řitního otvoru kolem dokola. Ty nám ale žádné starosti nedělají. Druhé jsou tzv. anální žlázky, neboli paranální váčky. Tyto váčky jsou dva, a pokud si anální otvor představíme jako ciferník hodin, pak se tyto váčky nacházejí na 2 a 11.  Žlázky produkují vodnatý až pastovitý sekret hnědošedé barvy, který výrazně zapáchá.

 

Za normálních okolností se tyto váčky částečně vyprazdňují při každém kálení. Pokud k tomu takto ideálně nedochází, tak se váčky přeplní. Častěji se to stává u menších plemen psů do 15 kg, jako je čivava, pudl, japonský chin nebo kavalír king charles španěl.  Poznáme to tak, že pes si často olizuje řitní otvor a „sáňkuje" zadečkem v trávě nebo na koberci. Majitelé některých psů mají štěstí a tento problém nikdy nezažili. Ti méně šťastní musí navštěvovat veterináře pravidelně, aby pejskovi přeplněné žlázky vyprázdnil. Není na tom ovšem nic těžkého a šikovný majitel může takto postiženému pejskovi pomoci i sám.U obou postupů je vhodné použít rukavice a dostatečné množství papírových ubrousků Vyprázdnění se provádí dvěma způsoby.  . Sekret skutečně nevábně páchne, takže to není nic pro slabší povahy. Pejskovi se to rozhodně nebude líbit, tak je dobré, pokud vám ho někdo podrží. Zvenku váčky vyprázdníme tak, že v ruce držíme ubrousky a přes ně stlačíme řitní otvor asi dva cm za řitním svěračem. Poté pohybujeme prsty směrem k sobě a tím vytlačujeme obsah žlázek do rekta a následně ven do ubrousku. Toto může zvládnout i zkušených chovatel. Druhá možnost je vhodná spíše pro veterinární lékaře - ukazováček se zavede do rekta a zvenku k němu přitlačíme palcem váček, mírným tlakem ho opět důkladně vyprázdníme.

 

Někdy se stane, že se nahromaděný obsah váčků infikuje bakteriemi nebo kvasinkami a vznikne zánět. Dochází k zarudnutí okolí řitního otvoru a k výraznému svědění.  Pokud žlázky vyprázdníme, tak sekret je hustší, žlutozelený a obsahuje vločky hnisu. Pokud se tento stav zanedbá a dojde k úplnému ucpání vývodu žlázek, tak se hnis může provalit ven v podobě píštěle. Zánět je pro psa velmi nepříjemný a bolestivý a jeho léčba patří do rukou veterináře. Obvykle se provádí výplachem pomocí jemné dezinfekce nebo i antibiotik zavedenou kovovou sondou.

 

Bohužel přeplnění váčků a jejich následný zánět se často opakuje a je to velice nepříjemná záležitost pro psa i jeho páníčka. Možným řešením pak je chirurgické odstranění obou váčků.

 

Autorka: Markéta Rázgová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?