Problémy s původem a chovností

17. září 2010

V článku poskládaném z vašich otázek a odpovědí právničky Markéty Vallové přiblížíme možná řešení některých problémů s původem a chovností koně.

Bylo mi řečeno, že v jedné stáji se falšují průkazy původu a že se tam uchovňují kříženci jako ČT. Podle mě je to hloupost. Myslím si, že se PP zfalšovat nedá a na uchovnění se dělají zkoušky. Myslím si to správně?

 

Falšování jakýchkoliv dokumentů ohledně původu koně je trestné. Oficiální průkaz původu smí vydávat pouze ASCHK. Pokud máte důvodné podezření, že v oné stáji dochází k podvodu, je třeba to ASCHK nahlásit.

 

Dobrý večer, mám dvouapůlletou kobylku ČT. Maminka je A1/1 s plným původem a tatínek neznámý. Když jsem se po něm pídila, tak mi na svazu českého teplokrevníka řekli, že zjistili, že je to s největší pravděpodobností hřebec z Tlumačovského hřebčína, a že kobyla byla připuštěná ve chvíli, kdy hřebec ještě nebyl licencovaný... Nyní již je. Nevím bohužel konkrétního hřebce. Chtěla bych se zeptat, jestli by se podle testů DNA dal zjistit hřebec? A pokud by se zjistil, dal by se do původu dopsat? Zaplatila bych připouštěcí poplatek... A ještě - kde se v ČR testy DNA dělají? Kobylka je velice pěkná a šikovná, ráda bych s ní na výkonnostní zkoušky, proto se snažím doložit její původ.

 

Pomocí DNA se toto určitě zjistit dá. Doporučila bych obrátit se s otázkou přímo na hřebčín v Tlumačově.

 

Chtěla bych se zeptat, jestli by hříbě, které budu mít, mohlo být zapsáno do plemenné knihy čt. Mám 20letou kobylku, která je březí. Připustili jsme ji plemenným hřebcem čt, kobylka je neznámého plemenna, ale byli jsme obeznámeni s tím, že je to čt... Bohužel neměla papíry, takže přesně nevíme. Je tu možnost, že by se hříbě mohlo zapsat do plemenné knihy, i když matka nemá papíry?

 

Dobrý den, domnívám se, že v tomto případě nebude hříbě zapsáno do plemenné knihy, doporučuji se obrátit na Svaz chovatelů českého teplokrevníka.Mám kobylku, která je březí a u jejího připuštění byla bývalá majitelka kobylky, kterou mi prodala. Hřebec vybraný pro mou kobylu byl ode mne ustájen daleko a "slečna" dřív kamarádka co prodala kobylu mne, jí nechala ustájenou u sebe protože bydlela blízko hřebce, který měl kobylu připustit a zařídila připuštění. Už je to déle, co jsem se s ní nepohodla a vím na 100%, že připouštěcí lístek, nebo jakýkoliv jiný doklad o připuštění by mi nevydala. Vím, že řešit to teď není to pravé ale mohu Vás poprosit, zda byste mi nemohli poradit co mám dělat? Vím, kde pán, který připouštěl kobylu bydlí, je to dost daleko, nemám na něj kontakt a taky nevím, jestli by mi pomohl, i když bych se mu to snažila vysvětlit. Tohle přece může říct kdokoliv....Fotky z jejího připouštění také mám.

 

Dobrý den, pokud byla v době připouštění kobylka ve vašem vlastnictví, určitě se obraťte na pána, který ji připouštěl. Předpokládám, že nebude problém prokázat u něj vaše vlastnické právo v době připouštění. Fotky mohou také pomoci.

 

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?