Proč by kočka mohla přestat jíst?

26. října 2016

Pokud vaše kočka ztratí chuť k jídlu, mohou tento problém vyřešit vhodné stimulátory chuti. To je ovšem ne příliš šetrné řešení, které navíc není vhodné z dlouhodobého hlediska.

Zdravá kočka jí každý den

V poslední době se veterináři s radostí setkávají s tím, že se lidé začínají zajímat o to, proč jejich kočka najednou přestala jíst. Dříve rozšířený názor, že „zkrátka jen nemá hlad“, již není v dnešní době brán na zřetel. Zdravá kočka jí pravidelně každý den.

Pro stav nepřijímání potravy máme v dnešní době termín: anorexie. Většina lidí ji spojuje s nepřijímáním potravy u lidí kvůli psychickým problémům. Protože však nemáme výstižnější termín, používáme jej ve spojení s kočkami, ačkoli ty zpravidla přestávají jíst kvůli problémům fyzickým. A těch může být celá řada, včetně onemocnění ledvin nebo komplikace spojené s cukrovkou.

 

Krevní testy odhalí onemocnění ledvin nebo cukrovku

Takové problémy jsou snadno detekovatelné pomocí krevních testů, které se u takto nemocných pravidelně provádějí. Jiné nemoci, které se v krevních rozborech nezobrazí, mohou mít nechutenství na svědomí stejně tak. Například rakovina, hlavně lymfomu, je u koček bohužel běžná. Často napadá střeva, takže nechuť k jídlu může být prvním signálem. Změny v krvi ovšem nezjistíme ani v případě virových a bakteriálních infekcí či zánětů. Zato jsou statisticky mnohem častější. Kočka může přestat jíst i z mnohem prostších důvodů, například z důvodu přítomnosti cizího tělesa v trávicím traktu, nebo po pozření některých toxinů.

 

Rentgen, ultrazvuk a další vyšetření kočky

Pokud jsou krevní testy bez abnormalit, provádí se tzv. diagnostický imaging. Rentgeny a ultrazvuky zpravidla zjistí příčinu anorexie.

Vyvstává otázka – je vhodné podávat kočce medikamenty na podporu chuti k jídlu obsahující Cyproheptadin? A jak dlouho je lze podávat? U lidí se takové léky používají jako antihistaminikum. U koček se dříve používal jako aperitivum. Někteří veterináři doporučují spíše mirtazapin. Vždy ovšem platí, že nejlepší je zamezit dlouhodobému užívání takovýchto stimulantů. A hlavně – je vhodné je podávat až po dohodě s veterinářem. V žádném případě nepodávejte léky původně určené lidem bez souhlasu veterináře vaší kočce. Mnoho léků pro lidi není pro kočky bezpečných.

 

Léky kočce podávejte jen dobu nezbytně nutnou

Pokud budeme tedy předpokládat, že jako majitelé kočky dostanete předpis na léky podporující chuť k jídlu u vaší kočky, je dobrá rada používat je co nejkratší dobu, a jakmile se chuť k jídlu vrátí, léky vysaďte. A pokud by se nechuť opět projevila, je patrně čas na diagnostický imaging.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?