Proč jsou kočky v noci tak aktivní?

27. října 2014

Majitelé koček velmi často proklínají chvíle, kdy se uprostřed noci z nenadání vzbudí tím, jak jim na hrudi či břiše přistane kočka vážící třeba 8 kg, nebo začne z nenadání dotíravě útočit na jejich nohy vyčuhující zpod deky, v lepším případě poslouchají náhlé úzkostlivé mňoukání. V takovou chvíli udělá každý majitel naprosto cokoli pro to, aby se mohl vrátit ke svému klidnému spánku. Proto, aby získali zpět klidný spánek po celou noc, je nutné pochopit příčinu tohoto chování.

Kočky jsou od přírody noční tvorové. Divoké kočky v noci loví, zatímco kočky domácí udržují tuto svou podstatu v podobě „nočních ptáků“. Tato noční aktivita je typická u domácích koček, které trpí nedostatkem denní aktivity. Kočky obvykle tráví celé dny klimbáním. Teprve když se dostanete domů, začíná jejich den. Jako majitelé poskytujete jídlo, jste středem her i sociálního života kočky. I když jsou domácí kočky schopny se "přeprogramovat" na spánek, který začíná spolu s tím naším, ve chvíli, kdy se v noci vzbudí, okamžitě přepínají do režimu hraní a snaží se vás k této hře zlákat.

 

Jak "přimět" kočku v noci spát

Zamknout na noc kočku nebo sebe do ložnice není vždy nejlepším řešením. Můžete totiž celou noc poslouchat uši rvoucí mňoukání nebo bušení na dveře. Mnohem efektivnějším řešením je dopřát kočce během dne dostatek aktivity na to, aby v noci měla tendenci spát. Samozřejmě – pokud nejste v průběhu dne doma, může být toto poněkud problematické, nicméně je možné vytvořit doma takové prostředí, které zvyšuje denní bdělost kočky.

 

Jak utlumit noční aktivitu kočky

Jednoduše udržte kočku přes den v ostražitém stavu. Toho můžete docílit několika způsoby. Vhodné je třeba instalovat okenní bidélko, které kočce umožní pozorovat během dne, co se děje venku. Pokud si pořídíte ptačí krmítko, které je možné pomocí přísavek připevnit na okno, nebo jiným způsobem do jeho těsné blízkosti, bude nadšena nejen vaše kočka, ale i ostatní členové rodiny. Pokud vlastníte pouze jednu kočku, zvažte pořízení dalšího společníka, který by případně sehrál roli partnera pro noční hry místo vás. Další možností je potom hrát si s kočkou před spaním. Nejlepší hračky jsou laserové měřítko nebo rybářský prut, které podporují běhání a skákání.

Kromě zvýšení aktivity vaší kočky během dne existuje několik dalších doporučení pro klidný spánek. V první řadě poskytněte kočce teplý útulný pelíšek. Občas pomůže také změnit stravovací návyky kočky. Ty můžete upravit tak, že kočce naservírujete největší jídlo ze dne těsně před spaním, čímž využijete útlumu kočky během trávení. Druhou možností je v případě, že to jde, posunout vaši snídani na pozdější hodinu dopoledne, čímž i kočka předpokládá, že se jídla dočká později. Pokud se vám i tak stále stává, že se vaše kočka budí pravidelně kolem třetí hodiny ráno a ví, že „do rána pravděpodobně umře hlady“ bez pořádné hostiny, zvažte pořízení elektronického dávkovače krmiva.

 

Kočku nikdy nepouštějte dál

Je důležité, abyste ignorovali noční chování kočky. V opačném případě si může snadno začít myslet, že její chování je v pořádku a jakákoli vaše aktivita bude pochopena jako odměna za toto chování.

Pořiďte si kvalitní klapky na uši a zamkněte dveře. Vaše kočka brzy pochopí, že nevyskočíte z postele pokaždé, jakmile ona zamňouká nebo zaškrábe na dveře. Navíc při uplatnění výše popsaných zásad je vysoká pravděpodobnost, že se dočkáte delšího a kvalitnějšího spánku i s přihlédnutím k tomu, že jsou kočky přirozeně noční tvorové. Nezapomínejte, že unavená kočka toužící po spánku zaručuje spánek i vám.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?