Proč kočka olizuje zdi?

21. července 2014

Každý z nás se s tím setkal. Kočky olizují zdi. Psi olizují zdi. Občas i děti olizují zdi. Kočky navíc kromě olizování zdí olizují taky okna, nebo požírají kamínky. Co k tomu kočky vede?

Naivní představa

Řada z nás si z nejrůznějších důvodů myslí, že kočky olizují zdi proto, že jim chybí některé minerály, jako nejčastější bývá uváděn vápník. Kdo z vás si myslí, že tím odhalil podstatu tohoto jevu, je na omylu. Nejen kočky, ale zvířata celkově si nejsou schopná uvědomit, že jim nějaký minerál nebo vitamín chybí, natož aby byla schopná určit, o který se jedná, a snažili se ho potom někde získat.

Pravá příčina olizování zdí kočkou

Pravou příčinou se zdá být fakt, že kočka aktuálně trpí nějakým psychickým problémem. Že to nejde? Ale jde, bez problému… A postačí k tomu úplně bohatě, když necháte kočku bez vaší přítomnosti delší dobu, než na kterou je zvyklá. Začíná mít pocit opuštěnosti a dostává se tím do určité formy stresu, který ventiluje právě olizováním či okusováním zdí, ale klidně i jinými problémy. Dalším důvodem může být změna ve fungování domácnosti, na které je kočka zvyklá – získáte novou práci a změní se vám razantně pracovní doba, nebo třeba přibude nový člen rodiny (bez ohledu na to, zda zvířecí, nebo lidský) a problém je na světě. V případě, že se kočka takto chová ve vaší přítomnosti, snaží se vám celkem nenásilně – byť osobitým způsobem – sdělit, že se jí málo věnujete. Tyto projevy jsou většinou spojeny s vyměšováním mimo kočičí záchod, přičemž už se jedná z kočičí strany o úmysl.

Olizování zdí může být pro kočku nebezpečné

Protože kočičí jazyk je poměrně drsný, není pro kočku při olizování zdi zřejmě nijak velký problém pozřít částečky slíznuté barvy (případně podle zdi jiného materiálu). Pokud kočka olizuje zeď jen na konkrétním místě, může být vhodné toto místo vyčistit přírodním čističem bez zápachu, protože kočku zeď zřejmě něčím přitahuje. U starších domů je riziko použití materiálů na bázi laku s výskytem olova, které je samozřejmě obrovským nebezpečím pro citlivý kočičí žaludek. Pokud jste tedy nabyli dojmu, že vaše kočka psychicky strádá, navštivte veterináře, který kočku prohlédne, případně provede odběr a následný rozbor krve, aby zjistil momentální stav vnitřního prostředí kočky.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?