Proč kočky nemají rády vodu?

11. září 2012

Obecně platí, že kočka a voda nejde dohromady. Koupání kočky se tak může změnit v noční můru. Jde o boj, kdo z koho. Proč ale kočky vodu nemusí?

Vodu ne!

Kočka se urputně brání, pokud dojde na koupání. Ale i déšť jí vadí. Každý kontakt s vodou, ať je jakýkoliv, je pro kočku v naprosté většině stresující záležitostí.

Pach kočky je ale velmi specifický a také díky němu kočky mezi sebou poznají naprosto vše. Kočka je schopná z pachu druhé kočky identifikovat, jakého je pohlaví, zda je zdravá či nemocná, zda je náchylnější k nemocem.

Podle toho si také kocour vyhledává budoucí matku svých potomků. Dokáže z pachu své nevěsty vyčíst, zda bude kvalitní a zdravou matkou.

 

Umí kočka plavat?

Kočka moc dobrý plavec není, ale pravdou je, že když musí, plavat rozhodně dokáže. Pokud ale kočka plave, je to hlavně proto, že se snaží si zachránit život. Určitě by to páníček zkoušet neměl, protože taková zkušenost je pro kočku v naprosté většině hodně stresovým zážitkem.

Jsou sice výjimky, ale že kočce voda nevadí, je nutné předem vyzkoušet. Snadno to poznáte například z toho, že s vodou prostě žádný problém nemá a koupání jí nevadí nebo dokonce vyhovuje. Ale zjistíte-li, že se bojí, snažte se kontakt s vodou omezit jen na nebytné minimum.


Koupání kočky

Občas je koupání nutností a to i v případě, že vaše kočka vodu prostě nemusí. Může se stát, že přijde z venku velmi špinavá, někdy od věcí, které by jí mohly ublížit hlavně proto, že má snahu se omýt sama. Olizováním nějaké chemikálie by se mohla dokonce otrávit. Také pokud se chystáte na výstavu, je umytý a vyčesaný kožíšek samozřejmostí.

Voda by měla mít teplotu jejího těla. Ta se pohybuje mezi 38 až 39 stupni. Do vody ji vkládejte opatrně a neustále na ni mluvte konejšivým hlasem. Pokuste se koupání zkrátit na minimum.

Výběr šamponu je také důležitý. Můžete se poradit s veterinářem nebo v obchodě, kde budete šampon kupovat. Je důležité, aby byl šampon důkladně smytý. Také právě z důvodu toho, že kočka si po koupeli začne naprosto určitě olizovat kožíšek, aby nanesla svůj pach zpět.

Po koupání kočku vysušte suchým ručníkem a česání nechte až na dobu, kdy bude srst skoro suchá. Pokud vaší kočce nevadí hluk fénu, lze ji vysušit i takto.

Dávejte pozor na uši. Voda v uších kočky může mít za následek zánět. Po koupání uši ošetřete dětským olejíčkem, který nanesete opatrně vatou.

Existují dokonce plemena, která vodu snáší celkem dobře. Například mainská mývalí kočka většinou nemá s vodou žádný problém. Ovšem i tady existují výjimky.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?