Proč kočky vlastně lezou na stromy?

28. května 2014

Při přečtení názvu článku si kdekdo z vás zřejmě vybaví nejednu scénu, při které můžeme vidět hasiče, kteří ze stromu sundávají kočku, která se na něj směle vyšplhala, ale jaksi se nemůže dostat dolů.

Tělo kočky je stavěné na lezení pouze směrem nahoru

Kočky rády lezou. Paradoxní je, že je můžete v jejich pokusech zastavit, ale jakmile budou moct, vylezou na strom stejně, a zřejmě ještě výš, než původně zamýšlely. Lézt do opravdových výšek je jejich přirozenost. Tělo kočky je pro lezení kamkoli dobře stavěné. Díky silnému zádovému svalstvu a perfektně vyvinutým zadním nohám pro ně není problém dostat se tak vysoko, jak jen chtějí. Navíc je baví lézt vysoko, je to pro ně výzva – dostat se výš a výš… A tady je právě kámen úrazu – tělo kočky je stavěné na lezení nahoru, ale bohužel ne pro lezení dolů. Najdou se mezi nimi ovšem jedinci, kteří se naučí používat stejných pohybů jak pro lezení nahoru, tak pro lezení dolů. Proč to ale vlastně dělají?

Důvodů může být několik. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že kočka je dravec, a stejně tak je snadnou kořistí pro některé predátory. Vylézt na stromy je pro ně proto možnost, jak získat lepší přehled o dění v okolním prostředí. Ten je ze země poněkud omezený, a tak jim neumožňuje vidět s dostatečným náskokem buď kořist, nebo predátora.

 

Strom jako útočiště kočky

Ve volné přírodě se kočky mohou stát snadnou kořistí pro nepřátele, kterými mohou být agresivní psi, nebo klidně jen větší kočky. Strom jim v tom případě poskytuje klidné útočiště, místo pro odpočinek. Kočky se jednoduše schovají do korun stromů a mohou tu nerušeně odpočívat, aniž by se vystavovaly na oči nepřátelům.

 

Koruna stromu = zdroj krmiva

Někdy se kočky vyšplhají do koruny stromů, protože se chtějí přiblížit jejím obyvatelům – ptákům, nebo třeba veverkám. Často je kočky považují za lákavou pochoutku, přičemž vidina volně se vyskytujícího se jídla je lákavá, takže se kočky instinktivně vrhají do až závratných výšin. Protože tyto výlety mohou být pro kočky celkem vysokým potenciálním rizikem s následkem zranění, každý majitel by si měl být tohoto možného problému vědom a měl by přijmout příslušná preventivní opatření.

 

Některé kočky lezou na stromy z úplně jiného důvodu – jednoduše proto, aby se zabavily, přičemž tento důvod je často spojen s touhou zlepšit si své lezecké schopnosti. Koťata si ráda testují dovednosti svých drápů a lezou prakticky na cokoli – od nohy člověka přes knihovnu až po již několikrát zmíněné stromy. Lezení je pro kočky nutná praxe, díky které se stávají méně snadnou případnou kořistí.

 

Proč kočka nemůže ze stromu dolů?

Pokud uvidíte na stromě kočku, která zrovna přemýšlí, jak se dostat dolů, možná se budete sami sebe ptát, proč se nemůže dostat dolů, když cesta nahoru byla očividně jednoduchá. Odpověď je celkem prostá. Křivka kočičích drápů je směrována dovnitř, což zvířeti umožní zkrátka lézt a nepřemýšlet nad principem. Dolů se proto kočky buď dostanou tak, že jednoduše skočí, nebo si uvědomí, že se mohou ze stromu dostat tak, že spustí nejprve ocas, a tak se budou spouštět dolů, zatímco se budou rychle natřásat ze strany na stranu.

 

V každém případě – pokud uvidíte na stromě kočku, většinu to není důvod k panice, pokud není zraněná. Dříve či později najde způsob, jak se ze stromu dostat.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?