Proč mají kočky fousky?

20. srpna 2013

Když kočka loví, hraje si anebo utíká, využívá místo metru své vlastní fousky. Ale proč potřebuje nějaký metr? Třeba proto, aby věděla, kam se její tělo ještě vejde. A co to tedy vlastně jsou kočičí fousky a k čemu slouží? Na to najdete odpovědi v tomto článku.

Kočičí fousky

Kočičí fousky známé jako "hmatové chlupy" jsou dlouhé, silné a ohebné chlupy na kočičí hlavě umístěné ve vodorovných řadách na vnějších okrajích nosu. Fousy jsou stejně jako u lidí vlasy a nehty po vypadnutí nahrazeny. Od kočičí srsti se ale liší ve třech bodech:

  • Fousy by nikdy neměly být ořezávány ani jinak zdobeny
  • Fousy jsou dvakrát až třikrát silnější než kočičí srst
  • Fousy mají své kořeny velmi hluboko v kočičí tváři a jsou bohaté na nervy a krevní cévy

 

Fousky jako navigace kočky

Kočce slouží fousy k navigaci. Jsou tak citlivé, že mohou rozpoznat sebemenší změny směru vánku. V noci například, může kočka přejít místnost, aniž by kdekoliv narazila. Jak to? Vzduchové proudy v místnosti se mění v závislosti na tom, kde se nacházejí kusy nábytku. Když jde tedy po místnosti a blíží se ke gauči, ví, kterým směrem odbočit na základě změny v proudu vzduchu kolem pohovky.

 

Indikátor nálady kočky

Kočičí fousy nám také pomohou rozluštit náladu kočky. Když má kočka dobrou náladu, fousy jsou vzpřímené. Když se však rozzlobí, bude mít fousy umístěné blíže k tělu.

 

Délka kočičích fousků

Určitě jste také slyšeli o tom, že délka hmatových fousů určuje největší šířku těla zvířete a dovolí mu tak odhadnout, zdali se bez problémů protáhne určitou mezerou či dírou. Na tomto poznatku může být něco pravdy. Vědecky to ovšem potvrzeno není. Délka fousů záleží na plemeni kočky. Jedny z nejkratších fousků mají kočky plemene Rex - ty je dokonce mohou mít i zvlněné.

 

Kočičí fousky jsou tedy důležitou částí těla kočky. Bez nich by byla jako ryba na suchu. Proto nikdy kočce fousy nestříhejte, to by ji mohlo doslova ohrozit.

 

Autorka:  Jana Dvořáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?