Proč maso ano a paralen ne? Jak funguje kočičí trávení.

22. července 2015

Všichni víme, že kráva má několik předžaludků, kůň tráví vlákninu z trávy díky slepému střevu nebo že drůbež a ptáci potřebují občas přijmout v potravě kamínky a písek, aby se jim lépe trávilo. Jak ale funguje trávení kočky? Co je pravdy na tom, že potřebuje mléko? Na co všechno má kočka žaludek?

Zdraví kočky už od špičáku

Trávicí systém začíná v dutině ústní, kde se u dospělé kočky vyskytuje asi 30 zubů. Jsou stvořeny pro trhání, ne pro rozmělnění potravy a většinu krmě tedy kočka polyká v celých kusech. Drsný kočičí jazyk je uzpůsoben nejen jako podavač potravy, ale i jako kartáč. Chlupy se však u kočky v žaludku hromadí a ne všechny je schopna kočka strávit, proto občas potřebuje přijmout stébla trávy nebo v jednodušším případě prostě zvrací. Drsnost jazyka způsobuje nespočet chuťových papil, které dokáží rozeznat i sebemenší kousek tabletky, ukryté v mase. I proto se ujal výraz mlsný kočičí jazýček.

 

Kočky milují maso

Tak, jako je citlivý chuťový smysl koček, je citlivá i trávicí stěna žaludku. Většina koček špatně snáší jakékoliv cukry a pozření takové pochutiny pak končí průjmy, které mohou mít i dost drastický průběh. Trávicí trakt kočky je uzpůsoben přednostně na masitou stravu, je proto i kratší, než například trakt všežravců. I psí trakt se za dobu soužití s člověkem již prodloužil a je tak schopen strávit více rostlinné potravy než kočka. Kočka potřebuje masité konzervy z koncentrovanějších kvalitních masitých směsí.

 

Paralen pro kočky NE

Co kočka špatně snáší, jsou také léky na bázi paracetamolu. Metabolizmus látek je u koček odlišný, než u většiny ostatních domácích zvířat a v játrech jsou látky paracetamolu nerozložitelné a stávají se pro kočky jedovatými. Mohou na následky pozření například panadolu třeba i zemřít. Také proto se pipety a odblešovací přípravky vyrábějí zvlášť pro kočky a zvlášť pro psy.

 

Kočka by měla jíst dvakrát denně

Největší část látek se vstřebá v tenkém střevě. Z trávicího traktu odchází potrava zhruba jednou za 8 hodin. Proto je dobré, má-li kočka možnost se nakrmit alespoň dvakrát denně, byť v menších dávkách. Je také třeba si uvědomit, že „kočka není pes“ a trávicí trakt kočky je stále více „polodivoký“ než u domestikovanějšího psa. Aneb kočky vládnou světem!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?