Proč pes líže zeď?

9. června 2014

Říká se, že až přijde nouze, budeme okusovat omítku okolo oken. Někteří psi nepotřebují čekat na nouzi a do zdí se pouštějí rovnou. Koušou, olizují a drápou je. Proč tohle dělají? Záleží na věku? Jde o závažný nedostatek nějakého minerálu? Zapátrali jsme a našli správné odpovědi.

Olizování zdí - nedostatek lásky nebo vápníku?

Příčin, proč se pes k tomuto „apetitu“ uchýlí, může být hned několik. Někteří odborníci se domnívají, že jde o nedostatek vápníku, nicméně pokud používáte kvalitní granule, měla by být výživa psa plnohodnotná. Chovatelé také často svému psovi podávají tvaroh pro doplnění vápníku, a přesto se pes na zeď neustále vrhá. Bez rozdílu věku či pohlaví, existuje napříč psí populací stále nezanedbatelné procento takto „zlobivých“ psů. Může jít o nervovou poruchu, či signalizaci jiného problému.

 

Když líže zeď štěně

Většina psů se k olizování a okusování uchýlí ve štěněčím věku, kdy „přezubují“ a zřejmě si tak proces ulehčují. Jiní psi si však takto kompenzují stres a pocit strachu. V těchto případech je odstranění zlozvyku podstatně komplikovanější a vždy vyžaduje konzultaci s odborníkem, jinak může dojít až k hluboko sahajícím škrábancům do zdi. Možné ale také je, že pes trpí překyselením žaludku. Překyselení automaticky pes vyrovnává přísunem vápníku, přestože jinak jeho nedostatkem netrpí.  Jde o dlouhodobější problém, který je nutno řešit komplexní léčbou.

 

Jak problém psa s lízáním zdi řešit?

Pokud je pejskovi kolem 4-6 měsíců a právě přezubuje, je doporučeno přidat do stravy více vitamínu C. S výměnou zubů obvykle zlozvyk samovolně odezní. Někdy také funguje posypat místo pepřem, octem nebo tabascem, záleží na tom, co váš pes nesnáší. V ostatních případech navštivte svého veterináře, zda nejde o zažívací, či psychické problémy. A hlavně zachovejte trpělivost. Váš pes to určitě nedělá naschvál, aby vás naštval nebo si označil teritorium, ale chce vám tím něco říct. Příliš jej nekárejte, stejně to udělá zase. Pozorně se na něj podívejte a naslouchejte.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?