Proč pes zahrabává věci?

22. února 2013

Pes je geneticky předurčen k tomuto přirozenému způsobu chování. Jedná se o zakódovaný instinkt každého psa, o normální stav a zdravou dravost. Zahrabávání věcí, stejně jako štěkání a kousání, jsou automatickým „nástrojem“ lůna přírody a způsobem psího vyjadřování.

Pes hrabe v záhonku

Psi rádi zahrabávají vše, co jim přijde pod ruku, resp. pod čumák. Nejraději ovšem jídlo. Svůj díl sousta si vezmou do tlamičky a běží s ním tam, kam oko páníčka nedohlédne. Nejlepší „schovkou“ pro kořist je jisto jistě záhonek nebo zahrádka. Hloubí a hloubí, kutají a kutají, vyhrabou co nejhlubší jamku, do které si schovávají své „poklady“ a dělají si tak zásoby na pak, de facto na horší časy. Někdy se stane, že na skrýš se svým „lupem“ zapomenou a páníček se pak diví, co na zahrádce všechno neobjeví.

Psi nemají rádi, pokud je člověk při jejich „práci“ pozoruje, a proto hledají stále nové úkryty, nemají pouze jeden. Schovávání věcí není jen přirozeným způsobem psího života, ale také psí zálibou. Psi se na nějaký čas zabaví a vyplňují den tímto nezbedným dováděním.

 

Co psi zahrabávají

Nepatrný díl také patří k zahrabávání nejrůznějších hraček a pešků. Psi si tak touto formou střeží svůj „majetek,“ aby byl v bezpečí nedobytné skrýše a nemohl k němu žádný vetřelec. Běda tomu, kdo jejich poklady najde.

Psi, ať malých plemen či velkých plemen, bez rozdílu pohlaví a rasy, zahrabávají to, co se jim zrovna líbí a hodí. Někteří se věnují této činnosti intenzivněji, jiní méně často, ale je to samozřejmost, která patří k psímu životu a pes - tak či onak - si bez ní nedovede svou existenci vůbec představit.

Časem svůj dávný úlovek zase vyhrabe. Jeho instinkt ho nikdy nezradí. Přesně si pamatuje, kde svou kořist ukryl. Časem ovšem na tu původní může pozapomenout, upustí od ní a najde si nové útočiště pro nový úlovek a tento koloběh se stále opakuje.

 

Pes si prostě nemůže pomoct! Hrabání je vášeň.

Zahrabávání věcí je pro psy přirozeným požitkem a smyslem. Páníčkové by měli být k pejskům shovívaví a nekárat je, když zrovna hrabou tam, kde nemají. Zároveň by se neměli snažit psy odnaučovat těmto jejich libůstkám. Psí zvyky a pudy jim to ostatně ani nedovolí.

Je nutné respektovat psí potřeby a nebránit jim v tom, co oni sami potřebují ke svému spokojenému životu a co je jejich charakteristickým počínáním.

 

Autorka: Andrea Ctiborová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?