Proč se koně rádi válejí v bahně?

3. dubna 2016

Všichni známe ten příjemně uspokojivý pocit, když si našeho čtyřnohého miláčka vyčistíme a nablýskáme, co to jen jde. S radostí ho pustíme do výběhu a on první, co udělá, je, že se jde vyválet. V tu chvíli je hodina práce pryč. Proč to ale koně dělají?

Válení je všeobecně pro koně velmi důležité. Jak ze zdravotního hlediska, tak i z pohledu socializace, vztahů ve stádě a jejich psychické pohody.

 

Nový kůň ve stádě

Koně se válí při různých příležitostech. Pokud se jedná o nově příchozího koně do stáda, který oplývá sebevědomím, pak se může začít hned válet poblíž ostatních. Dokazuje tím, že je okamžitě připraven se začlenit do kolektivu. Získává tak společný pach stáda. Nejčastěji se koně válejí po nějaké aktivitě, kdy jsou zpocení, umytí nebo když je otravuje hmyz. Kůže, jakožto největší orgán koňského těla, je velmi citlivá na jakékoli podněty. Kůň na těle dokáže ucítit dokonce i malou mouchu. Až tak je kůže koně schopna vnímat vnější podněty. Válením se koně zbavují parazitů, které v srsti mají a také se tak drbou na hůře přístupných místech na svém těle (oblast kolem páteře a kolem kohoutku koně, oblast vrchní části krku a hříva). Při válení si kůň také promasíruje a uvolní svaly na zádech, které mohou být ztuhlejší po delším stání v boxu nebo namožené při aktivní práci na jízdárně či v terénu.

 

Prach v koňské srsti jako ochranná vrstva

V teplejších obdobích a v létě, kdy je sucho, se koně válejí na prašných místech. Dostávají tak do srsti potřebnou vrstvu prachu, která funguje jako ochrana před hmyzem. Stejně tak funguje válení v bahně. Pro nás majitele samozřejmě méně pozitivní. Ne každý je nadšený, když k němu z výběhu přijde velké bahnité cosi. Válením se koně na jaře zbavují také staré zimní srsti, která je svědí a hřeje více, než je potřeba.

 

Jedno bahno = jedno stádo

Ve stádě pozorujeme i koně, kteří se střídají a válejí se na jednom a tomtéž místě v ohradě. Postupně stojí „frontu“ na toto místečko. S hlavou u země obchází dokola před tím, než si lehnou a vyválejí se. Je to pro ně způsob komunikace a získávají na sebe tak pach celého stáda.

 

Pozor na kožní parazity u koně

Jak vyplývá z výše uvedeného, válení je pro koně typickým chováním a nemusíme se tedy obávat, že se musí jednat o nějaký závažný zdravotní problém. Koně se válejí pravidelně v teplých i chladných obdobích; v létě i v zimě ve sněhu. Pokud bychom však zaznamenali, že se náš kůň válí poměrně často a hodně se i drbe na jiných místech v ohradě, popř. má vydrbaný ocas nebo hřívu, je na místě obezřetnost. Potom je nutné zjistit, zda nemá v srsti nechtěné parazity a je nutné koníka odčervit.

Závěrem tedy můžeme uvést, že válení se – ať v pachu, na trávě či v bahně a sněhu – je pro koně formou relaxace a odpočinku. Koně válení baví, na mnohých lze pozorovat radost z této činnosti. Nejedná se o zlozvyk, který bychom měli nějak odnaučovat. Spokojený kůň se často rovná také špinavý kůň od hlavy až k patě.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?