Proč se psi vlastně drbou a škrábou?

16. ledna 2016

Existuje mnoho příčin škrábání a drbání. Možná to znáte: nohy vašeho psa jsou neustále v pohybu, pes se drbe za uchem nebo na břichu. Možná se tře o kus nábytku ve snaze podrbat se tam, kam nohami nedosáhne. Nejde vám to na rozum, protože pes je chráněn proti blechám i klíšťatům, nebo jste ho nedávno koupali? Jako správný majitel budete chtít vašemu psu pomoci, ale kde začít?

Alergické reakce u psa mohou způsobit poškrábání

Alergické reakce psa mohou být různé. Většina alergických reakcí se projevuje nekontrolovatelným škrábáním. Pokud pes tráví hodně času doma, vystavení venkovním spouštěčům alergie, jako např. pylu, může vyvolat silnou alergickou reakci. Pes může však mít reakci na úplně jiné podněty – čisticí prostředky nebo některou přísadu v potravinách nebo lécích.

 

Suchá kůže psů

Přistupujete ke koupeli vašeho psa s frekvencí několika dnů? Pro běžného psa by mělo být dostačující koupat jej s frekvencí jednoho až tří měsíců. Přírodní oleje se tak dokážou dostat psu zpět do kůže. Bez něj ztrácí kůže schopnost bránit se vnějším alergenům. Navíc šampon sám může být alergenem. Volte proto takové, které jsou označeny jako šetrné k psí kůži.

 

Plísňové infekce u psů

U psů se nejčastěji vyskytuje plíseň Microsporum canis. Správné prostředí pro plíseň je vlhkost a teplo. Plíseň se živí keratinem nalezeným v kůži. Navíc je zoonotická – stykem s vámi se snadno přenese na vás i další členy rodiny. Projev plísně může trvat delší dobu, proto je důležitá prevence: časté čistění pelíšku nebo kotce, oblečení a nádobí.

 

Horké skvrny na psech

Přebytečné teplo může podpořit podráždění a škrábání psa zapříčiněné plísněmi. V teple se také daří bakteriálním infekcím. Horké skvrny snadno vzniknou i v místech malých řezných ran, hojení nebo oděrek. Vznikají také v důsledku nadměrného kousání nebo škrábání, čímž je porušen povrch kůže. Tyto skvrny dávají prostor pro růst a množení např. stafylokokovi. Proto kontrolujte riziková místa.

 

Prašivina

Svrab má mnoho příčin a řešení. Nejběžnější formou je demodetic, který ovlivňuje hlavně štěňata a starší psy. Kromě škrábání jej odhalíte pomocí typických skvrn kolem hlavy a obličeje, které jsou projevem sekundární infekce rozvinuté populace roztočů.

 

Nuda a stres u psa

Pokud neexistuje fyzický projev původu svědění, možná váš pes trpí separační úzkostí. Pokud se pes nemůže sám zabavit a vy mu možnost zabavení neposkytnete například vhodnou hračkou, uchýlí se ke škrábání.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?