Proč se větší psi dožívají méně let?

27. června 2014

Pokud se jako budoucí majitel psa budete rozhodovat, které plemeno si pořídit, určitě budete kromě mnoha dalších faktorů, jako je náročnost na chov, péče o srst či náklady na chov, zvažovat i otázku dlouhověkosti vašeho psa. Většina chovatelů velkých a obřích plemen ví, že se zkrátka musí smířit s tím, že se jejich čtyřnohý přítel nedožije pravděpodobně tak vysokého věku, jako vzrůstově menší plemena.

Proč velká psí plemena umírají dřív?

Důvod dřívějšího odchodu velkých plemen není znám. Skutečně. Otázkou rychlejšího umírání u velkých a obřích plemen se paralelně zabývá několik špičkových institucí po celém světě, závěr však zatím není stoprocentní. V průběhu posledních let vznikly tři rozdílné hypotézy, z nichž jedna říká, že za dřívější úmrtí psů může to, že zkrátka stárnou rychleji, druhá potom tvrdí, že problémem není samotné stárnutí, ale komplikace s ním spojené. Třetí poté vypovídá o zvýšeném riziku předčasného úmrtí psa v průběhu celého života, bez ohledu na jeho věk.

Aby bylo možné určit přesně příčinu tohoto problému, analyzovala Dr. Cornelie Kraus, výzkumnice z univerzity v Göttingu (Německo) spolu se svým týmem demografické údaje pro přibližně 50 tisíc psů ze 74 plemen včetně jejich věku, průběžného zdravotního stavu a příčiny úmrtí. Údaje pocházely ze zdravotních kartoték fakultních veterinárních klinik v Severní Americe. Po vyhodnocení dat sestavili výzkumníci pro každou hypotézu tzv. „křivku úmrtnosti“, tzn. graf vznikající při vynesení rizika úmrtnosti oproti věku psa. Vznikla tím velmi silná závislost mezi dvěma proměnnými. Analýza mimo jiné poukazuje na fakt, že velcí psi stárnou rychleji, takže jejich dospělý život probíhá ve značně rychlejším tempu oproti menším plemenům. Na této analýze je navíc velmi příznivý fakt, že byla provedena na základě dat, která byla pořízena od zvířat chovaných v přirozených podmínkách, nikoli laboratorně.

 

Proč větší psi stárnou rychleji?

Do současné doby se valná většina studií nepokoušela přijít na samotný důvod rychlejšího stárnutí větších psů, nicméně podle Dr. Cynthia Kenyon, výzkumnice stárnutí působící na Univerzitě v Kalifornii (San Francisco) by mohla být zajímavou stopou vyšší koncentrace růstového hormonu IGF-1, nebo inzulinu podobného růstového faktoru 1 v krvi menších psů oproti větším. Vysoká úroveň koncentrace IGF-1 byla prokázána mimo jiné i u lidí, kteří mají zvýšené riziko úmrtí spojené s nemocemi, které přichází s vyšším věkem (rakovina, srdeční nemoci apod.). Naopak nižší hladina IGF-1 prokazatelně zpomaluje tempo stárnutí, čímž snižuje riziko onemocnění s rostoucím věkem. Stručně řečeno – nové poznatky poukazují na možnost, že větší psi se dožívají nižšího věku, protože rostou rychleji, čímž mimo jiné dávají rakovinovým buňkám více prostoru pro jejich rozvoj.

 

Paradox velikosti na závěr

Někteří z vás mohou paradoxně navrhnout, že větší zvířata se v přírodě dožívají naopak vyššího věku, než menší zvířata, ačkoli mají vyšší počet rakovinových buněk (to platí třeba u slonů nebo velryb). Podle tvrzení vědců zabývajících se touto otázkou muselo u těchto zvířat nejspíš dojít k přirozenému vývoji obranného mechanismu proti rozvoji rakoviny, protože se tato zvířata vyvíjela do dnešní podoby mnoho let. Oproti tomu většina plemen psů žijících v dnešní době vznikla za mnohem kratší dobu, takže nedostala příležitost si vypěstovat podobně fungující obranné mechanismy.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?