Proč slečny nenosí v kabelkách německé ovčáky s mašlí?

8. listopadu 2016

"Jaký pán, takový pes" - pořekadlo, které slýcháme poměrně často. Když si zadáte toto heslo do vyhledávače, na obrazovce se vám objeví velké množství vtipných fotek. Od majitelek kokršpanělů, s vlasy na chlup stejnými jako uši zmiňovaného plemene, po páníčky buldočků, kteří snad výraz podobný svému psovi museli trénovat několik dní před zrcadlem. Kolik je ale na tvrzení, že se lidé často podobají svému psovi, pravdy a do jaké míry jsme schopni si podobnost pána a psa prostě vytvořit?

Jak si vybíráme psí plemena?

Stejně, jako si za přátele vybíráme lidi s podobnými zájmy, tak si vybíráme i domácí mazlíčky. Není náhoda, že sportovně založení lidé si nepořizují „líné“ psy a méně pohybliví lidé atlety. Ani to, že v obchodě nepotkáváme slečny a paní s kabelkami plnými německých ovčáků s mašlemi mezi ušima.

Vždyť pes je náš nejlepší přítel, a aby s námi mohl sdílet co nejvíc času, musí se svou tělesnou konstrukcí, povahou a zálibami podobat právě nám. Asi nemá cenu se tu rozepisovat o výzkumech, které na toto téma byly provedeny. Je jich spousta a shodují se na jednom - prostě to tak je, člověk se opravdu nezřídka kdy podobá svému psovi.

Nejčastěji dojdeme k jednoduchému odůvodnění - stejně tak, jako si podvědomě vybíráme přátele, kteří jsou nám podobní, protože tušíme podobné záliby, tak si vybíráme i psy. A to, aby nám byl pes opravdu podobný, často dotvoříme doplňky, střihy nebo oblíbenou barvou obojku.

 

Do jaké míry můžeme svého psa ovlivnit?

Každý, kdo má psa, ví, že vybrat správné plemeno neznamená, že pes bude přesně takový, jak se píše v „návodu“. Stejně tak, jako své stereotypy přenášíme na své děti, předáváme je i psům.

Pokud se svým psem od malička chodíme na dlouhé vycházky a on si na ně tak říkajíc zvykne, může se i z lenocha stát aktivní kamarád. Pokud máme možnost brát svého psa do práce, zvykne si ležet osm hodin pod stolem. Pes se dokáže přizpůsobit našemu životnímu rytmu leckdy líp, než by to dokázal člověk.

 

Mrzout k mrzoutovi?

Stejně tak, jako můžeme do určité míry ovlivnit fyzické možnosti svého psa, můžeme ovlivnit i jeho povahu. Samozřejmě, nesporně důležitý je výcvik, správná výchova a zkušenosti, které si s sebou pes nese. Ale nesmíme zapomínat ani na tzv. klima, ve kterém pes žije. Vždyť nemůže být náhoda, že naprostí kliďasové mají úžasné a vyrovnané psy a lidé, kteří nemají rádi lidi ani svět kolem sebe uštěkané „lýtkaře“, kteří si snad v životě ani nečichli k jinému psovi. Pokud pes žije v rodině, kde je křik na běžném pořádku, jeho pán je nevyrovnaný a on neví, co od něho může očekávat, bezesporu se to projeví i v jeho povaze.

 

Čím podobě se svým psem nevědomky napomáháme

A v neposlední řadě je tu podoba vizuální. Jak už bylo naznačeno v předchozích řádkách, často ji sami dotváříme doplňky. Vědomě i nevědomě. Ať to jsou obojky a vodítka v naší oblíbené barvě, účesy nebo oblečky. Vkus máme jen jeden, a co se nám líbí na sobě, líbí se nám i na našem psovi. Musíme jen doufat, že jeho vkus je podobný tomu našemu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?