Proč svému psovi pořídit obleček

10. října 2019

Mezi majiteli psů se běžně setkáváme se dvěma odlišnými náhledy na oblékání psů. První zní: pes oblékat nepotřebuje, je to zvíře a to je na nepohodu stavěné. Druhý je opačný: samozřejmě, že musíme pejsky oblékat, vždyť my se také oblékáme, když je venku chladno. Ať je to tak nebo tak, když už se pro obleček rozhodneme, jak vybrat ten správný a na co se u svého miláčka zaměřit? 

Pes městský vs. pes ochránce

Životní styl psů se v dnešní době liší a to nejen plemeno od plemene, ale také jedinec od jedince. Psi žijící celoročně venku, podléhající vlivům počasí a na druhé straně psi, kteří primárně sdílí se svým páníčkem společný prostor bytu. Termoregulační mechanismy těchto skupin se tudíž docela liší, a to i pokud jde o stejné plemeno. 

Od čeho je termoregulace? 

Cílem termoregulačního systému je zjednodušeně ochladit nebo ohřát krev a následně celé tělo na "provozní teplotu". Termoregulace psů však funguje na jiných principech než lidská. Psi na rozdíl od nás nemají kůži posetou potními žlážami, naopak ji obklopuje velké množství chlupů, které slouží jako ochrana před chladem, ale také sluncem a žárem. Termoregulace u psů je jedním z nejdůležitějších mechanismů, na kterém se podílí spousta faktorů, od kvality srsti, podsady, imunitního systému až po velikost samotného jedince. 

U psů celoročně žijících v bytě často dochází k tomu, že pes nedokáže tak snadno vyrovnat rozdíly teplot při přechodu z vyhřátého bytu do venkovního prostředí, a tak velmi snadno prochladne. Teplota okolí na podzim nebo v zimě se liší od té bytové i o víc než 20 °C, což je z velké části zatěžující pro organismus. Víc, než samotná teplota psy ohrozuje vlezlý, mokrý chlad, který jim kožíšek promočí a nedovolí jim vyschnout. 

Do města i po tréninku

Oblečky pro psy (bundy, mikiny, pláštěnky apod.) tedy nejsou pouze doplňkem malých psů, ale především výborným prostředkem pro ochranu zdraví psa jakéhokoliv plemene. Oblečky pro psy využijete při venčení svého čtyřnohého přítele také v přechodním období, kdy teploty kolísají i o několik stupňů během dne. Do deště jsou pak vhodné speciální pláštěnky pro psy.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Jak psa na obleček navyknout?

Pokud váš pes nikdy na sobě obleček neměl, nebo máte štěňátko, které zatím nezažilo chladný snížek poletující nad hlavou, je lepší psa postupně navyknout, než nárazově svého miláčka "vhodit" do této tak trochu děsivé situace. Pro psa není přirozené nošení jakékoliv pokrývky těla, a proto se může oblečku zpočátku bát. Ukažte mu, že se nejedná o nic nebezpečného, prokládejte vše pamlsky a postupně psovi obleček nasazujte na delší a delší dobu. Dostatek pochval a mňamek způsobí, že si štěňátko spojí oblékání s levným zdrojem dobrot a bude se na tento úkon těšit. Učení doporučujeme opravdu všem štěňátkům, protože se skvěle hodí třeba i pro psy, které čeká celoživotné upravování srsti v salonu. Tam se využívají často různé typy navlíkacích ručníků, tudíž vám vaše psí kadeřnice za tento trénink jistě poděkuje. :)

Jaký typ zvolit? 

Pro správný výběr je nejdůležitější kvalita oblečku a tu určuje správně provedený střih a použitý materiál. Jen tak bude obleček pro psa zdravotně přínosný, pohodlný a příjemný na nošení. U materiálu je kladen důraz na prodyšnost, schopnost odpudit vlhkost a na to, aby látka při pohybu nevydávala přílišné zvuky, které by psa děsily. Pokud hledáme pláštěnku do děště, je nutné, aby byl materiál nepromokavý. Pokud naopak hledáme ochranu pro psy s kloubními problémy, volíme spíše podšité overaly

Pro správný výběr velikosti oblečku jsou důležitými rozměry délka těla od krku k ocasu, obvod krku a hrudníku a také přibližná váha psa a plemeno. Pokud si nenecháváme obleček šít na míru, tak se v podstatě jedná o konfekci a nelze tedy paušalizovat a identifikovat velikost oblečku pouze podle plemene. Každá značka má svoji vlastní velikostní tabulku, a proto je důležité řídit se přímo jí. 

Podzim je tady a to je nejvhodnější doba pro pořízení oblečku, který padne vašemu psovi přesně na míru. V Hello Sandy pro vás máme širokou nabídku bund, svetrů, pláštěnek a doplňků pro všechny příležitosti. Určitě si vyberete.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?