Projevy kočičí náklonnosti

11. září 2008

Když se zamyslím nad všemožnými projevy kočičí náklonnosti, mohla bych je rozdělit na dvě možné náklonnosti, které obsahují nespočet variant.

Náklonnost kočky k člověku

Vybaví se mi vítací rituál, který provádí každá kočka svým způsobem. Zajisté znáte ten svraštěný kočičí nosík, chrčení a hlasité mňaukání a pomňaukávání, když se vracíte domů, tření kolem nohou a hlasité předení. Kočky a každé domácí zvířátko reaguje především na hlas majitele a také na jeho tón.

 

Kočka velice dobře pozná, kdy k ní promlouváte s láskou a radostí, nebo kdy jste unaveni a vystresováni, ale také, kdy se zlobíte. Při otírání o vaše nohy kočka svým citlivým radarem zjišťuje, kde jste byli a co jste dělali. Pokud jste přišli do styku s jiným zvířetem, také to pozná. Zajisté jste již měli tu čest zažít situaci, kdy se váš miláček urazil hned poté, co vás očichal. To proto, že pach, který z vás vycítil, pro něj znamenal ohrožení. To, že se o vás otírá, znamená něco jako: "To je můj páníček, tak si jej pěkně označím svým pachem." Mezi majitelem a kočkou se vytváří jakýsi charakteristický a nenapodobitelný pach. Možná znáte situaci, kdy se snaží váš mazlíček dostat co nejblíže k vašemu obličeji. Je to také jeden z mnoha rituálů náklonnosti. Když se pak přidá hlazení, náklonnost kočky se projeví v průběhu několika sekund. Nejprve jemné vrnění, pak silné předení. Kočka pak začne přivírat oči a pozorný majitel může spatřit i jiný výraz kočky, jakousi kočičí mimiku, kde se projeví důkaz toho největšího kočičího blaha. Postupně dostává slabost do nohou a většinou končí v spokojené poloze na zádech, kde se může začít překulovat a natahovat a bude si svým pohybem vyžadovat další hlazení po bříšku.

 

Zcela jiným projevem náklonnosti k člověku je olizování majitele. Kočka si majiteli sedne na klín, kde si najde pohodlné místo a začne si jej opečovávat a olizovat. Může zajít i výš než na ruce, třeba na hrudník, tvář nebo vlasy. Dá se říci, že tím projevuje tu největší lásku, kterou můžete pozorovat při péči kočky o koťata, nebo o jiného kočičího kamaráda.

 

Náklonnost kočky k jinému zvířeti

Zde hovoříme o velice zajímavém jevu, který souvisí především s povahou kočky. Stejně jako každý člověk je jiný, každá kočka je jiná. Jsou kočky, které nejsou schopny vyjít s jinou kočkou, nikoliv s jiným zvířátkem. V opačném případě jsou to kočky, které vycházejí téměř s každým zvířátkem. Tato vlastnost se objevuje častěji u šlechtěných koček, neboli u koček s PP. Přirozená agresivita je potlačena cílevědomým šlechtěním. Náklonnost kočky k jiné kočce se projevuje třením hlavy a trupu a zdvižením ocasu, čímž si vzájemně umožňují zachytit své pachy.

 

Pokud se vám honí hlavou otazník, zda kočka a pes mohou být přáteli, pokusím se na ní odpovědět. Samozřejmě je to možné. Musí ale dojít k souladu povah obou zvířat. Zde platí stejně jako u dvou koček to, že si musí sednout povahově. Situaci může mírně změnit to, že si pořídíte první kočku a až poté malé štěně, které dostane od kočky rychlou lekci slušného chování, hned po příchodu domů. V této situaci může dojít k sladění zájmů obou zvířat. Mohou se však objevit i vroucná přátelství mezi kočku a psem, které na venkově společně sdílí jednu boudu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?