Průvodce pro majitele kotěte

25. května 2015

Schyluje se u vás k radostné události, kdy se vaše kočka chystá přivést na svět potomky? Nebo jste se stali čerstvými majiteli koťátka? Pak nejspíše hledáte odpovědi na otázku, jak se o takový přírůstek co nejvhodněji postarat. Právě pro Vás je určeno několik následujících odstavců, ve kterých se dozvíte odpovědi alespoň na ty nejdůležitější otázky.

Kdy a proti čemu očkovat koťátka?

Kapitola očkování je v životě kotěte velmi důležitá. Protože – jak možná víte – si kotě dokáže vytvořit imunitu až od 3 měsíců stáří, je nutné s očkováním začít mnohem dříve. První očkování je třeba provést již v 9 týdnech věku. Přeočkování se provádí po dovršení věku 12 týdnů. Díky němu se vytvoří požadovaná imunita. Následně by se přeočkování mělo provádět každých 12 měsíců. A proti čemu všemu se doporučuje koťata očkovat?

  • Mezi závažnou nemoc patří panleukopenie, známá též jako kočičí mor. Tato nemoc se projevuje nechutenstvím, zvýšenou teplotou, zvracením, průjmy, které jsou občas doprovázeny nervovými příznaky (např. třes svalů). U dospělých koček může tato nemoc vyvolat potraty, porody mrtvých koťat nebo sterilitu.
  • Kočičí rýma není sice smrtelně nebezpečné, ale jedná se o onemocnění chronické, čili ani po vyléčení se zvíře zcela nezbaví následků – poškození nosní sliznice, které vede k tomu, že každá malá infekce vede k výtokům z nosu. Toto onemocnění se objevuje i u koček chovaných jen v domácnosti.
  • Lukóza – FeLV je onemocnění přenášející se slinami, močí nebo krví. Má několik projevů, mezi které patří ztráta tělesné hmotnosti, průjem, opakující se chronické infekce a další. U koťat se jedná zejména o slábnutí, zvýšenou tělesnou teplotu, žloutenku a jiné. Před prvním očkováním se provádí testy z krve, protože inkubační doba může být i několik let, a očkují se pouze kočky, které toto onemocnění neprodělaly. První vakcinace by měla být provedena nejdříve v 9 týdnech stáří, přeočkování asi za 3 týdny a dále vždy po roce.
  • Infekční peritonitis FIP je onemocnění, při kterém vznikají dle typu onemocnění buď vazké tekutiny hlavně v dutině břišní a hrudní (mokrá forma), nebo útvary naplněné hnisem na orgánech dutiny břišní (suchá forma). Proti FIP lze očkovat pouze zcela zdravé kočky. Koťata lze preventivně očkovat již od 16 týdnů věku s následných přeočkováním za 3 až 4 týdny. Následně se vakcinace provádí zhruba jednou za rok.
  • Vzteklina je nemoc, kterou má každý z nás v podvědomí. Zatímco u psů se již téměř nevyskytuje, u koček je situace poněkud odlišná. Protože se jedná o onemocnění nakažlivé a smrtelné s možným přenosem na člověka, vakcinace je určitě na místě. Onemocnění se projevuje zvýšenou tvorbou slin, agresivitou, ztrátou plachosti, ochrnutím s následným stupňováním projevů.

 

Čím krmit kotě?

Samozřejmě nejvhodnějším zdrojem potravy pro kotě je mateřské mléko. Jakmile však kotěti přestane množství mléka stačit (k tomuto dochází zhruba ve 4. týdnu věku), je to pro něj velký skok v příjmu potravy. Prvních několik týdnů je náročným obdobím poznávání. Kotě si v tomto období také buduje obranyschopnost. Proto je třeba věnovat v tomto období jejich krmivu velkou pozornost. Vhodné krmivo musí být chutné, zároveň musí kotěti poskytnout vyváženou výživu plnou vysoce stravitelných bílkovin, omega mastných kyselin, může být doplněno řepnou vlákninou, lněným semínkem, psylliem, mořskými řasami, antioxidanty v podobě vitamínů E, C, dále luteinem, hořčíkem a dalšími látkami, z nichž každá má svou specifickou funkci. Tento výčet by měly hravě pokrýt granule určené pro koťata (ovšem vyplatí se sáhnout po dražších), kapsičky nebo konzervy.

Příkrmy se podávají nejdříve v menších dávkách, které se postupně zvyšují. Odstavování od mléka probíhá obvykle od 6. do 8. týdne věku. Kotě zcela bez přísunu mléka byste měli krmit malými dávkami 6x denně. Ve věku 10 týdnů jí již kotě 5 až 6x denně samo.

Strava speciálně upravená pro koťata by se měla podávat až do věku 12 měsíců, kdy je většina koček i kocourů již dospělá. Nadále je ovšem vhodné krmit kočku kvalitní stravou, byť určenou pro dospělé kočky.

 

Jak pečovat o kotě?

Mezi nejzákladnější pravidla při péči o kočky patří zvykání na pravidelné vyčesávání srsti, k čemuž používáme vyčesávací kartáč nebo rukavice. Pokud si všimnete, že se kotěti tvoří kolem očí ospalky, má špinavá ouška nebo čumák, očistíme je jemným hadříkem nebo smotkem vaty.

Důležitou součástí péče o kotě je jeho socializace. Samotná socializace probíhá již od narození, proto věnujte pozornost tomu, v jakých podmínkách a u jakých lidí kotě vyrůstá, protože to sehraje důležitou roli v jeho celém životě. Pokud se kotěti dostalo vhodného zacházení a kontaktu s lidmi, nemělo by Vám činit potíž pokračovat ve správné cestě k tomu, aby se z něj stala přátelská, spokojená a sebevědomá kočka nebo kocour.

Nezapomeňte, že když si kotě přinesete poprvé domů, může to pro něj být trochu skličující. Proto mu dejte dostatek času na rozkoukání, chovejte se tiše, ukažte mu pelíšek, misku s jídlem a záchodek. S klidem ho hlaďte.

Dopřejte kotěti dostatek času, péče a společné hry. Uvidíte, že každá investovaná chvilka do jeho výchovy se Vám vrátí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?