První den závodů CSI v Olomouci byl úspěšný pro domácí jezdce

24. června 2016

Mezinárodní parkurové závody Světového poháru J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 mají za sebou první soutěžní den. Během něj se dařilo českým jezdcům, kteří si připsali ve čtyřech soutěžích jedno vítězství, jedno druhé, dvě třetí a tři čtvrtá místa.

Zahájení Silver Tour

Hned v zahajovací dvoufázové soutěži tzv. Silver Tour, jejíž překážky dosahovaly výšky 130 centimetrů, se domácí fanoušci parkurového skákání mohli radovat ze série předních příček. Marek Klus s osmiletou hannoverskou klisnou Le Carelou startoval zhruba v polovině 70členného startovního pole. Díky rychlé a bezchybné jízdě se ujal vedení, ale nakonec jej překonala o dvě desetiny sekundy německá jezdkyně Jörne Sprehe na koni Kick Like Bum, jejíž čas byl 25,28 sekundy. „Parkur stál na vyšší úrovni stupně do 130 centimetrů. Bylo tu hodně dobrých koní, takže jsem nastupoval do soutěže s tím, že pokud se dostanu do druhé fáze, tak půjdu na maximum. Le Carela skákala parádně a jízda se nám opravdu povedla. Bohužel to nakonec na vítězství nestačilo. – Těšil jsem se, že uslyšíme naší hymnu, ale druhé místo je také krásné, takže já jsem moc spokojen,“ konstatoval Marek Klus. V závěru startovního pole ještě zaútočili přední příčky Zuzana Zelinková s 9letou holštýnskou klisnou Cartagenou W. Ta se zařadila na třetí pozici, z níž jí záhy odsunul Zdeněk Žíla s 8letým hřebcem Dominkou B.

 

České prvenství Barbory Tomanové

V Youngster tour určené pro šesti a sedmileté koně se Češi dočkali prvenství. Barbora Tomanová s klisnou Scarface dokončila celou soutěž bez trestných bodů v čase 53,07 sekundy, čímž překonala o tři sekundy do té doby vedoucího německého jezdce Felixe Hassmanna na hannoverském hřebci Cantarovi 77. „Bylo to super, vůbec jsem nečekala, že bych mohla všem ostatním nadělit tři sekundy náskok. Byla jsem hodně překvapená, když jsem viděla můj čas. Myslím, že jsme důležité vteřiny ušetřili při nájezdu na překážku číslo tři. – Nejtěžší byl pro mě nájezd do obou dvojskoků. Když člověk chtěl opravdu závodit, tak na ně byly nájezdy hodně krátké,“ uvedla Barbora Tomanová. Se ztrátou pouhých sedm desetin sekundy na druhého Felixe Hassmanna dokončila další česká jezdkyně Michaela Refková s klisnou Grace Federicou a zařadila se tak na třetí řádek výsledkové listiny.

Barbora Tomanová (Foto: archiv pořadatele)

 

Co prozradil Jiří Hruška

Hlavní čtvrteční soutěží byla Gold Tour s překážkami do 140 centimetrů, ve které odstartovalo 97 koní. Třetina startovního pole překonala parkur z dílny německého stavitele Olafa Petersena bez trestných bodů, a tak kdo chtěl uspět, musel opravdu hodně spěchat. Z Čechů nejlépe skončil z domácích jezdců Jiří Hruška a klisnou Acoradií MX i2M. Parkur překonal bez jediného trestného bodu ve velmi slušném čase 56,02 sekundy, což nakonec stačilo na čtvrtou pozici. Vůbec nejlepší výsledek předvedl Thomas Holz v sedle Anyway 60 reprezentující Německo. Jeho čas 54,58 se nikomu jinému překonat nepodařilo. Polský jezdec Maksymilian Wechta s Quinchellou skončil se ztrátou jedné sekundy druhý, před dalším Němcem Harmem Lahde na koni Oak Grove´s Battle Cry. Na tuto dvojici scházely Jiřímu Hruškovi s Acoradií pouhé tři setiny sekundy. „Rozhodně nebylo snadné dnes uspět, jelikož se letos v Olomouci sešla zatím nejsilnější konkurence z dosavadních tří ročníků těchto mezinárodních závodů. Každým rokem se mi tu dařilo, ale letos jsem přijel bez mojí stájové jedničky Arista Z, takže jsem nepočítal s tím, že by to bylo na dekorování. Nakonec to klaplo hned první den, z čehož mám opravdu velkou radost,“ prozradil Jiří Hruška.

Jiří Hruška (Foto: archiv pořadatele)

 

Série pro mladé talentované jezdce European Youngster Cup

Poslední čtvrteční soutěž zahajovala až v 18.00 hodin. Jednalo se o túru označenou zkratkou U25, tedy pro jezdce od 16 do 25 let, která je zařazená do prestižní série pro mladé talentované jezdce nazvané European Youngster Cup. Na start se postavily čtyři desítky koní. S nástrahami parkuru si nejlépe poradila Němka Maximiliane Ruppert s koněm Landspiel. Z českých jezdců byl nejúspěšnější Václav Staněk v sedle Forever van de Noordheuvel, který druhou fázi kurzu překonal o tři vteřiny pomaleji, než vítězná dvojice.

 

Páteční Diamond tour

V pátek je na programu hned pět soutěží. Dopoledne jsou připraveny soutěže Youngster tour, Junior tour a European Youngster Cup pro jezdce do 25 let. Ve 14.00 hodin zahájí nejnáročnější Diamond tour, při níž jezdce a koně čeká parkur vysoký 145 centimetrů. Páteční sportovní klání uzavře Gold tour do 140 centimetrů, která by měla začít kolem 17. hodiny. Všechny soutěže bude opět možné sledovat živě přes internet na internetových stránkách akce s adresou www.csiolomouc.cz, kde jsou také další podrobné informace k průběhu závodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?