První pomoc u koček I.

26. června 2008

V tomto článku se dozvíte, jak se zachovat v případě, že Vám zkusí někdo kočičku otrávit, když dojde k popálení, poleptání chemikáliemi, popálení žárem, bezvědomí, zástava dechu nebo i k obyčejnému poštípání hmyzem.

Otrava kočky (požití jedovaté látky)

Většinou se jedná o jed na krysy, na hlemýždě, ale kočka může pozřít i lidské léky nebo chemikálie používané v domácnosti.

 

Pokud přímo vidíte, jak kočka jí něco nepřijatelného, donuťte ji to vyzvracet. Zvracení vyvolá teplý solný roztok (6 lžiček soli na šálek vody) nebo peroxid vodíku. Vpravte kočce do tlamy pár lžiček jednoho z těchto dávicích prostředků. Musíte však dát pozor, abyste kočku neutopili. Poté kočku neprodleně odvezte k lékaři. Málokdy se však stane, že přímo vidíte kočku, jak takto něco pojídá. Praxe je taková, že již najdete kočku ve špatném stavu, kdy se už stihly veškeré toxické látky vstřebat. V takovémto stavu již kočku nenuťte zvracet, toxické látky se vstřebají cca do dvou hodin po pozření. Proto najdete-li kočku jak leží, pomalu a špatně dýchá, třese se apod., okamžitě ji odvezte k veterinárnímu lékaři. V takovéto situaci jde o vteřiny a vyhlídky na dobrý konec nejsou příliš příznivé.

 

Popálení

K popálení může dojít jak žárem, tak horkou vodou nebo chemikáliemi. Kočky se často motají v kuchyni při vaření, a tak nejběžnější jsou popáleniny od prskajícího oleje nebo opaření vařící vodou.

 

Poleptání chemikáliemi

Pokud dojde k zasažení kůže chemikáliemi běžně používanými v domácnosti (louh, čisticí prostředky, kyseliny apod.), okamžitě postižené místo opláchněte velkým množstvím nejlépe studené vody. Je důležité odstranit veškeré zbytky nebezpečné látky, i kdyby na kůži vznikly otevřené rány. Pokud došlo k zasažení očí, proveďte to samé, ale pozor - musíte kočce přidržovat víčka, abyste dosáhli nejlepšího výsledku. Kočka má samozřejmě tendenci oči zavírat. Pozor na to, aby nedošlo k vdechnutí vody, která by navíc mohla obsahovat zředěnou chemikálii, což by kočce mohlo také ublížit. Po tomto prvním ošetření navštivte veterinárního lékaře.

 

Popálení žárem

Na postižené místo rychle přiložte led nebo je podržte pod proudem studené vody, abyste zmírnili bolest a zabránili dalšímu poškození. Vodu však nepouštějte naplno, u hlubokých popálenin by velký tlak vody mohl poškodit tkáně.

 

Rozlišujeme tři stupně popálenin:

  • 1. Stupně- červená kůže, citlivá na dotyk a někdy opuchlá
  • 2. Stupně- zarudlá kůže, naskakují puchýře a otoky
  • 3. Stupně- bílá kůže, zuhelnatělá nebo zcela chybí

 

Na popáleniny prvního a druhého stupně nanášejte mast s antibiotickými účinky, kterou vám předepíše veterinární lékař, nebo můžete použít D-panthenol běžně prodejný v lékárnách. Při každém ošetření pečlivě zkontrolujte kůži, abyste zjistili, že se stav nezhoršuje, ale naopak. Pokud spálená oblast začíná mokvat, zvětšuje se nebo je citlivější na dotek, navštivte veterináře. Popáleniny třetího stupně vyžadují okamžité odborné vyšetření. Dříve než kočičku odvezete k lékaři, přikryjte popálené místo sterilní gázou, aby do rány nepronikla infekce. Na gázu můžete přiložit ledový obklad. Současně udržujte kočku stále v teple, abyste zabránili šoku, který při těžkých popáleninách nastává a prudce zpomalí funkce oběhové soustavy.

 

Bezvědomí kočky

Kočka nijak nereaguje na zevní podněty, zornice nereagují na světlo. Kočku položte na bok, zkontrolujte, zda nemá zapadlý jazyk, pokud je potřeba vytřete dutinu ústní a zabraňte prochladnutí kočky. Okamžitě vyhledejte veterinárního lékaře a s kočkou manipulujte co nejméně. Opatrně ji přeneste například na deku a ve dvou lidech přenášejte na těchto improvizovaných nosítcích. Neboť kočka mohla utrpět vážný úraz a nemusí to být na první pohled zřejmé (krvácení apod.)

 

Zástava dechu

Ke zjištění dýchání přiložte zrcátko k čenichu a zkontrolujte, zda se nezamlží. Také sledujte, zda se nepohybuje hrudní koš. Kočce zajistěte jazyk proti zapadnutí, otřete dutinu ústní i její okolí, kočce zavřete tlamičku a provádějte dýchání z úst do čenichu. Nepřestávejte s dýcháním, dokud se kočka nenadechne sama nebo nevyhledáte lékařskou pomoc. Udržujte stálou frekvenci vdechů (vdech - 1 - 2 - 3 - vdech - 1 - 2 - 3 ...).

 

Poštípání hmyzem

Odstraňte žihadlo a otoky ochlazujte. Při poštípání krku nebo hlavy hrozí udušení, proto s návštěvou veterinárního lékaře neotálejte.

 

Související články:

První pomoc u koček - 2. díl

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?