První pomoc u psů II. - Vnější poranění

20. června 2008

Na zraněného psa mluvte uklidňujícím hlasem.  Rány opláchněte vodou a překryjte volným obvazem (obvaz nesmí být příliš utažen, aby se na ránu nepřilepil). Pokud zvíře krvácí, je třeba jednat velmi rychle. Pro poraněného psa jste jedinou záchranou. Tryská- li krev z rány, jedná se o poranění tepny a je nutno jednat ještě rychleji. Z poraněné žíly vytéká krev pomaleji a rovnoměrněji. Pokuste se zastavit krvácení buď přímým tlakem na ránu, nebo tlakem na některé z tlakových míst. Jako poslední záchranu lze uplatnit škrtidlo.

Přímý tlak na ránu

Na postižené místo položte kousek sterilní gázy a pevně stiskněte. Nemáte-li po ruce gázu, použijte hadřík nebo prsty. Gázu nebo hadřík pokud možno potřete vazelínou, aby se látka nepřilepila k ráně. Prosakuje-li krev, nevyměňujte gázu, pouze přidávejte další vrstvy. Neustane-li krvácení do pár minut, přejděte k tlakovým bodům.


Tlakové body

Krvácení lze zastavit i tlakem na cévu, která přivádí krev do postižené oblasti. Na psím těle můžeme najít pět základních tlakových míst. Vždy zvolte bod, který je nejblíže k poranění. I když krvácení neustává, vždy po několika minutách tlak na malou chvíli uvolněte. Potřebujete se sice zbavit krvácení, ale nesmíte přerušit přívod krve do okolí rány, abyste nepoškodili zdravé tkáně.

  • Rána na přední noze - pevně a hluboce zatlačte dvěma až třemi prsty do podpažní jamky
  • Rána na zadní noze- položte prsty doprostřed slabin a pevně zatlačte
  • Rána na ocase- položte prsty tam, kde se připojuje ktělu a mírně stiskněte
  • Rána na krku- nahmatejte okrouhlou a tvrdou průdušnici přímo pod hrdlem. Posuňte tři prsty od průdušnice směrem kráně a nahmatejte měkkou prohlubeň. Pevně, ale jemně ji stiskněte. Obáváte-li se zranění hlavy (pes je omámený nebo dezorientovaný), tento tlakový bod nepoužívejte. Lepší je použít přímý tlak na ránu a urychleně odvést kveterinárnímu lékaři.
  • Rána na hlavě- najděte místo těsně pod uchem a stiskněte

 

Použití škrtidla

Pokud pes krvácí i po deseti minutách tlaku na tlakové body, použijte škrtidlo. Stáhnete jím cévy mezi ránou a srdcem a zastavíte proudění krve. Veterináři zdůrazňují, aby se škrtidlo použilo jen jako poslední varianta a pouze při poranění ocasu nebo končetin. Nikdy nepoužívejte škrtidlo na poranění hlavy, krku nebo těla. Škrtidlo byste měli použít jen při převozu k veterináři. Najděte široký pruh látky a dvakrát jej omotejte kolem nohy nebo ocasu nad poraněným místem. Nezavazujte uzel. Na druhou vrstvu položte klacík, tužku apod.  Přivažte klacík dvěma volnými konci látky a potom jím otáčejte tak, aby se škrtidlo dostatečně utáhlo a zastavilo krvácení. Nezapomeňte jednou za pět nebo deset minut sevření povolit. Co nejrychleji vyhledejte veterinárního lékaře!


Tonutí

Psi jsou většinou dobří plavci, ale neplatí to o všech. Když znenadání spadnou do bazénu, jezera či řeky nebo když se pod nimi proboří led, nemají oporu pro nohy a dostanou se do potíží. I dobrý plavec se může ocitnout uprostřed silného proudu a nedokáže se vrátit na břeh.

 

Když vytáhnete bezvládného psa z vody, zvedněte ho za zadní nohy. Mírně s ním pohupujte, aby mohla vytéci voda z plic. Potom psa uložte na bok a hýždě mu podložte ručníkem, dekou nebo polštářem tak, aby hlava ležela níž než tělo. Pokud pes nedýchá nebo má nehmatný puls, začněte s umělým dýcháním.

 

Ostatní díly:

"První pomoc u psů - 1. díl: Otravy a popáleniny"

"První pomoc u psů - 2. díl: Vnější poranění"

"První pomoc u psů - 3. díl: Umělé dýchání"

"První pomoc u psů - 4. díl: Jak na zlomeniny"


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?