První pomoc u psů III. - Umělé dýchání

20. června 2008

Stejně jak může umělé dýchání a masáž srdce zachránit lidský život, tak pomůže i psovi. K nevratnému poškození mozku dojde během pěti minut, proto stojí za to pokusit se o obnovu dýchání a srdeční činnosti.

 

Je potřeba postupovat takto:

1. Uvolnit dýchací cesty

Pes, kterého srazilo auto, někdy nemůže dýchat, protože má dýchací cesty ucpané krví, zvratky nebo slinami. Ujistěte se, že pes má průchodné nozdry, a ukazovákem a prostředníkem mu vyčistěte hrdlo. Někdy pes nedýchá kvůli nevhodné poloze krku. Položte ho na bok, natáhněte hlavu dozadu a vytáhněte jazyk. Tento jednoduchý zákrok občas postačí k tomu, aby pes začal dýchat.

 

2. Dostat vzduch do plic

Přidržte psovi zavřenou tlamu, přibližte mu ústa k nozdrám a čtyřikrát do nich vyfoukněte vzduch. Foukněte tak silně, aby se psovi zvedl hrudník. Při pronikání vzduchu do plic byste měli cítit určitý odpor.

 

3. Rozproudit krev

Uložte psa pravým bokem na tvrdou podložku. Dlaň jedné ruky položte psovi na žebra nad srdcem v místech, kde by se hrudníku dotýkal ohnutý psův loket. Položte druhou ruku na hřbet první ruky a zatlačte dolů takovou silou, abyste hrudník promáčkli asi do poloviční výšky nad podložkou. Zatlačte patnáctkrát a potom dvakrát foukněte vzduch psovi do nozder. Opakujte celý postup. V ideálním případě byste měli stlačovat hrudník rychlostí 80 až 100 stisků za minutu, takže patnáct stlačení by nemělo trvat déle než deset sekund. Podaří-li se vám sehnat pomocníka, měl by jeden člověk foukat vzduch do nozder a druhý tisknout hrudník.


S masáží a dýcháním pokračujte i během převozu k veterináři. Pokud není možné odvést psa k lékaři, pokračujte v resuscitaci nejméně dvacet minut nebo tak dlouho, dokud nezačne dýchat samostatně.

 

Ostatní díly:

"První pomoc u psů - 1. díl: Otravy a popáleniny"

"První pomoc u psů - 2. díl: Vnější poranění"

"První pomoc u psů - 3. díl: Umělé dýchání"

"První pomoc u psů - 4. díl: Jak na zlomeniny"

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?