První pomoc u psů IV. - Jak na zlomeniny

22. srpna 2008

V tomto pokračovaní první pomoci se dozvíte, jak postupovat při zlomeninách. Nejčastější příčinou zlomenin jsou autonehody, ale zlomeninu může přivodit pád, šlápnutí nebo kopnutí od jiného zvířete. Snadněji se zlomí kost oslabená nějakou nemocí, například rakovinou nebo celkově slabá kost. Mnohem častější jsou zlomeniny u štěňat a starších psů a jedná se především a zlomeniny nohou a tlapek. Zlomit se však může jakákoliv kost v těle včetně velmi tvrdých a pevných kostí jako jsou čelisti, lopatky nebo lebka.

Běžné příznaky zlomeniny:

  • zřetelné vnější poranění (mohou být vidět okraje kosti)
  • opuchlá tkáň okolo zlomené kosti
  • neobvyklé chování psa - kňučení, ulevování postiženému místu (končetiny), agresivita
  • nestandardní vzhled postiženého místa
  • neschopnost používat část těla - na poraněnou nohu pes nedošlapuje
  • zlomení páteře nebo pánve může způsobit ochrnutí
  • zlomená čelist často volně visí a tlama je otevřená

 

Zlomeniny nohy u psa

Rozpoznat zlomeninu je někdy obtížné, pes to na sobě nedá přímo najevo. Často však noze ulevují a nešlapou na ní. To je první znak, že je něco v nepořádku. Dalším rozpoznávacím znakem je otok nebo nezvyklý vzhled končetiny.

 

Když kost proniká skrz kůži, jedná se o otevřenou zlomeninu a s ní je nutné navštívit veterinárního lékaře. Otevřená rána krvácí a snadno se zanítí. Zranění přikryjte čistou látkou, pokud to je možné, namočte látku v obyčejné vodě. O zastavení krvácení se více dozvíte v článku První pomoc II. Zlomeniny, při nichž kost neproniká skrz kůži, mohou počkat na ošetření do druhého dne, ale pes trpí bolestmi a tak byste měli navštívit lékaře co nejdříve.

 

Zlomeniny lze léčit sádrou, dlahou, ocelovými destičkami, šrouby a svorkami. Dnešní veterinární metody umožňují rychlé léčení a návrat do původního stavu. Ošetření zlomené končetiny závisí na místě zlomení, jestli je noha zlomená nad nebo pod loktem či kolenem.

 

Jak znehybnit zlomenou nohu

Cílem u jakékoliv zlomeniny je zabránit dalšímu poranění. Podle typu zlomení toho docílíte přiložením dlahy. Jako dlaha poslouží časopis, noviny, klacík, tužka, pravítko, které důkladně upevníte například kusem látky apod. Po znehybnění končetiny je nutné psa odvést k veterinárnímu lékaři. Pokud máte po ruce další dospělou osobu, položte psa na deku a každý ji uchopte za rohy a přeneste psa do auta.

 

Zlomenina spodní části nohy

Tento typ zlomeniny se fixuje poměrně snadno, neboť kloub nad ní je volně přístupný. Velikost dlahy zvolte přiměřeně velikosti psa. Dlaha musí přesahovat kloub nad zlomeninou a tlapku. Nepřivazujte dlahu příliš těsně, abyste nepřerušili tok krve v končetině.

 

Zlomenina vrchní části nohy

V tomto případě zlomeniny se dlaha upevňuje obtížně, oblast okolo kyčle nebo rameno se těžko fixuje. Raději se o to ani nepokoušejte a odvezte psa co nejrychleji k veterinárnímu lékaři. Pro jistotu nasaďte psovi náhubek, aby vás kvůli bolestem nepokousal.

 

Zlomeniny ocasu

Pes náruživě vrtící ocasem si občas způsobí potíže. Může se také stát, že vy nebo sám pes si omylem skřípne ocas do dveří od domu nebo od auta. Zlomený ocas poznáte podle toho, že jím pes téměř nehýbe a za zlomeným místem je ocas zcela nehybný. Je-li ocas zlomený u kořene, musíte ihned vyhledat lékaře. Pokud je ocas zlomen takto, pes se nedokáže sám vyprázdnit, protože jej nezvedne. Také mohou být poškozené některé nervy, to však pozná jen veterinář. Během převozu k lékaři by měl mít pes klid a pohodlí. Veterinář postižené místo zafixuje dlahou. Zlomenina se hojí okolo tří až čtyř týdnů. Pokud zlomenina krvácí, krvácení zastavte (o zástavě krvácení v článku První pomoc II. - Vnější poranění).

 

Ostatní díly:

"První pomoc u psů - 1. díl: Otravy a popáleniny"

"První pomoc u psů - 2. díl: Vnější poranění"

"První pomoc u psů - 3. díl: Umělé dýchání"

"První pomoc u psů - 4. díl: Jak na zlomeniny"

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?