Pseudogravidita – nenaplněná touha po mláďatech

3. září 2017

Pseudogravidita, neboli falešná březost se může klidně týkat i vykastrovaných koček! A rozhodně není o co stát. Přestože u koček je méně častější než u fen, nezřídka se s ní může setkat kdejaký kočičář.

Není kastrace jako kastrace

Smutnou skutečností je, že každý veterinář provádí kastraci tak trochu jinak a rozhodně byste se měli informovat, jak přesně vaši kočku vykastroval! Někteří totiž odeberou vaječníky a nechají dělohu (u kočky můžou do budoucna klidně hrozit záněty dělohy), někteří odeberou vše a někteří odeberou pouze dělohu. V takovém případě kočka nadále produkuje přirozené samičí hormony, pouze je neplodná. A při „marné“ produkci hormonů může docházet v pozdějším věku k zánětům mléčných žláz a během života kočky také kdykoliv k falešným březostem.

nedele2.jpg

Jak se pozná „faleška?“

Poznat falešnou březost obvykle není nijak komplikované. Kočce se může zvětšit břicho tekutinou, zvětší se jí mléčná žláza a je schopna produkovat sekret, podobný mléku. Je možné, že si odněkud dotáhne kotě a bude se o něj starat. Nechá se ochotně drbat na bříšku, protože jí to pomůže stimulovat tvorbu sekretu a utvrdí ji to v domněnce, že je březí. Mláďat se však v tomto případě nedočká

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Psychoterapie kočičího mozku

Odpomoci kočce od sevření hormonů lze několika způsoby. Účinně pomáhá snížit krmnou dávku, v případě intenzivní tvorby mléčné žlázy je také dobré obrátit se na veterináře, který produkci sekretu zastaví, aby se tělo kočky zbytečně nevyčerpávalo. Měli byste se v tomto období vyhnout intenzivnímu mazlení na bříšku, aby měla kočka šanci „si to srovnat v hlavě.“ Obrátit se lze i na homeopatika. V případě častých opakování stojí za zváženou probrat s veterinářem kastraci – kočka se pseudograviditou nesmírně vyčerpává, veškerou svou energii soustředí na potomstvo, dostává se do hormonální smyčky a to může přinášet vleklé a mnohdy vážné záněty dělohy nebo vaječníků.

nedele1.jpg

Fyziologie hormonů

K pseudograviditě dochází mnohdy po nakrytí, takže si majitel myslí, že kocour byl úspěšný a těší se na koťátka – a ono nakonec nic. Hormonální nerovnováha, ke které tímto v těle dochází, se může podepsat i na psychické pohodě kočky. Z jindy mimořádně mazlivé přítelkyně se může stát nevrlá a prskající „skoro matka,“ která celé dny hledá vhodný úkryt pro zrození neexistujících mláďat. A naopak z nevrlé a samostatné kočičí dámy se mávnutím proutku vyloupne mazlivá kočka, která chce před porodem utěšit. V době, kdy by měl teoreticky pro kočku nastat den porodu se  však hladina hormonů přehodí a nastává říje, druhý pokus o potomstvo. Na falešnou březost se sice neumírá, ale stojí za to věnovat jí patřičnou starostlivost

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?