Psí hřbitovy

19. března 2008

Ve většině evropských zemí nejsou hřbitovy pro domácí mazlíčky ničím nezvyklým, zatímco v naší vlasti je myšlenka hřbitova spíše raritou. Jelikož ale patříme ke světové špičce v počtu chovaných domácích miláčků, zřízení takového zařízení určitě není scestnou myšlenkou. Většině majitelů záleží na tom, aby mohl jejich přítel důstojně odejít, ovšem přijatelné východisko se už nedá najít příliš snadno. Nadace CERBERUS se už od roku 1998 snaží zřídit krematorium pro domácí zvířata. Inspiraci získali právě v zahraničí, kde jsou krematoria samozřejmostí a odpadá tak nedůstojná likvidace v kafileriích.

Pietní park aneb Zahrada přátel nejvěrnějších

Až se budete procházet po Pražské Tróji a zahlédnete rozsáhlý pozemek o velikosti 5600 m², osázený ozdobnými stromky a vzácnými keři, buďte si jistí, že se nejedná o městský park, ale o park pietní, kde desítky, možná už i stovky lidí pochovali své věrné zvířecí přátele. Zakladatel, pan Lukáš přišel totiž s trochu jinou vizí hřbitova než jakou známe. Nenajdeme tu pouze žádné chladné kamenné náhrobky, u každého hrobu i sebemenšího zvířátka je vysazena okrasná dřevina, můžeme si prohlédnout i několik více než exotických druhů. Zájem o místo na pohřeb přítele je poměrně vysoký a park se potýká s problémem, že se nemá kam rozšiřovat. Zakladatel má svou vizi promyšlenou, tiše doufá, že až stromky povyrostou, z pietního parku se stane cosi jako otevřená botanická zahrada, kam budou směřovat nejen školní biologické výpravy, ale i procházky lidí, kteří se zkrátka chtějí zdržet na příjemném místě se zvláštním nábojem.

Hřbitov domácích mazlíčků

Nejen psy, kočky, ale i morčata nebo andulky tu pochovali i cizinci ze všech koutů světa. Zatím chybí jen zástupce Austrálie. I přesto, že park je vlastně neustále otevřený veřejnosti, ještě se nestalo, že by se ztratily hračky uložené k hrobům, konvičky, nebo lavičky, což je vítaná rarita. Pohřbení miláčka samozřejmě není zadarmo, cena se zvyšuje s velikostí zvířete. Poplatek pokrývá vykopání a zásyp hrobu, jeho úpravu, nájem místa a v neposlední řadě také okrasnou dřevinu dle vašeho výběru.

 

Můžeme se setkat také s internetovými stránkami věnovanými zemřelým zvířatům, kam vložíte fotku svého miláčka s krátkým textem a zaznamenáte, co pro vás znamenal. Většina lidí přesto dává přednost pochování zvířete, ať už na své zahrádce, nebo na veřejném hřbitově.

Místo posledního odpočinku pro zvířata

Pokud se rozhodnete zakopat miláčka u vlastního domu, zjistěte si nejdřív, co je nutné zajistit a provést, protože pochování podléhá mnoha bezpečnostním nařízením. Zvíře například nesmí mít víc jak 30 kg, musíte se postarat o dezinfekci těla a v neposlední řadě nemůžete pohřbít zvíře, které uhynulo na nákazu nemocí. Další možností je svěřit ostatky za poplatek veterináři, který se už o všechny nezbytnosti postará. Pro každého chovatele, nebo jen majitele jakéhokoli zvířete je jeho úmrtí psychicky traumatizující a těžkou záležitostí, je ale nezbytné nenechat se unést city a zajistit vše potřebné.

Hřbitov mazlíčků

Proto nezapomínejte, že každý živý tvor je smrtelný a ani my nedokážeme zabránit smrti zvířete. Nejdůležitější je na svého přítele nezapomenout a navždy ho uchovat ve svých vzpomínkách.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?