Psi, kteří mají rádi ovoce a zeleninu

29. září 2014

Pravděpodobně každý majitel psa, bez výjimky plemene, občas přistihne toho svého, jak požírá ovoce nebo zeleninu, ať už venku, nebo doma. I já občas přistihnu svého psa, jak s chutí ožírá ostružiny přímo z ostružiníku na okraji cesty. Nicméně v případě psů rozhodně nejde o potřebu se z jakéhokoli důvodu vyhýbat pojídání masa a výrobků živočišného původu, tedy o jakousi formu vegetariánství. Podle názorů veterinářů i podle zdravého rozumu by tato úvaha byla holým nesmyslem, protože pes jako tvor je odjakživa vyvinut pro to, aby přijímal potravu všeho druhu.

Proč mají psi rádi ovoce a zeleninu?

Pokud se pokusíme zodpovědět si tuto otázku, musíme mít neustále na paměti dvě důležité poznámky – zaprvé: Pes je v podstatě již všežravec. Zadruhé: Pes není moderní dobou zhýčkaný tak, jako člověk, a dokáže bez problému rozlišit, které složky mu ve stravě chybí a předpokládá, kde by je mohl nabrat. Důležitou roli v tomto chování pravděpodobně hraje i fakt, že v dnešní době je nejjednodušším způsobem krmení psa podávání granulí. Ne všechny granule, které jsou dnes k sehnání, obsahují to, co by měla správná strava psa obsahovat. Popravdě řečeno – taková je většina těch levnějších. U granulí vyšší cenové kategorie (a přesto nemusí jít o super prémiová krmiva) naopak přímo ve složení najdete množství ovoce a zeleniny, stejně jako třeba bylinky. Lidé, kteří krmí psa přirozeným způsobem (BARF), se s touto otázkou nestřetávají tak často, protože přirozenou součástí jídelníčku při BARFování je také ovoce a zelenina. U těchto psů jde spíše o poznávání nových chutí nebo o nezkrotnou chuť k jídlu.

 

Co (ne)mohou jíst psi, kteří mají rádi ovoce a zeleninu?

I když váš pes má rád ovoce a zeleninu a vy mu chcete tuto potravu dopřát, ne všechny druhy ovoce a zeleniny jsou pro psy vhodné. Které potraviny jsou tedy pro psy vhodné? Většinu ovoce a zeleniny je vhodné podávat v menší míře. Například banány obsahující velké množství škrobu a draslíku. Ovšem při větším množství hrozí psům zácpa, protože syrové škroby nejsou snadno stravitelné. Vhodnou zeleninou jsou brambory, ovšem uvařené a nerozmačkané, z nichž byla odstraněna zelená místa. Cuketa a okurky jsou zásadité a vhodné pro psy v množství poloviny plodu 1 – 2x týdně, vždy oloupané. Hrášek a fazole jsou na bílkoviny bohatší než obiloviny, je však důležité, aby byly rozvařené a rozemleté na kaši. Lze jimi nahradit max. 10% krmné dávky. Jablka a hrušky jsou zajímavým zpestřením jídelníčku, ne však ve větším množství, než je 10 g / kg za den, v opačném případě může dojít ke změně konzistence trusu. Při střevních problémech může psu pomoci dieta z nastrouhaných jablek. Jahody a ostružiny pomáhají při průjmech, přičemž podáváme 10 jahod nebo hrst ostružin 1x denně. Meloun je díky své vodnatosti vhodný k tišení žízně a je bohatý na minerální látky. Rozmačkaný na kaši ho můžeme přidat ke krmivu. Mrkev je vhodný doplněk stravy díky vysoké dávce vitamínů. Vždy by měla být nastrouhaná, může být ovšem syrová. Švestky mají projímavé účinky, samozřejmě bez pecek. Jsou tedy vhodné jako podpora zažívání hlavně u starých psů.

 

Jaké ovoce a zeleninu psovi nedávat

Kterým druhům ovoce a zeleniny byste se měli raději vyvarovat při sestavování jídelníčku pro vašeho psa nebo při doplňování krmné dávky? Mezi tyto potraviny patří například avokádo, lilek, zelená paprika, cibule a česnek, rajčata, plody černého bezu, karambola, hroznové víno a hrozinky (ty jsou ve větších množství jedovaté), kdoule, pomeranč, ananas, mandarinky, citrony a v neposlední řadě také semena.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?