Psí profesionálové musí dbát na správnou výživu

10. května 2016

Zachraňují životy, chrání majetek a pomáhají handicapovaným. Pracovní psi se svými nároky na výcvik hodně liší od našich domácích mazlíčků. To ovšem zcela neplatí pro jejich výživu a péči o ně – stejně jako oni potřebují kvalitní potravu, díky které budou zdraví, silní a spokojení.

Aby mohli psí profesionálové správně vykonávat své „povolání“, musí být zdraví a být v dobré kondici. K tomu jim pomáhá především správná výživa bohatá na minerální látky, vitamíny a stopové prvky. Složení potravy a rozložení krmných dávek se liší podle toho, jakou práci pes vykonává. S přechodem psů z výcvikového do praktického režimu většinou dochází k navýšení dávek.

Základem bývá granulované krmivo, vitamínové doplňky pro zdravou srst a také kloubní výživa. Důležitý je i příjem vody, pokud jí nemá pes dostatek, špatně tráví potravu a jeho organismus nesprávně vstřebává živiny.

 

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti…

Délka výcviku se liší podle toho, na co bude pejsek specializovaný. Záchranářští psi se cvičí 2–4 roky podle možností psa a psovoda. Policejní psi se cvičí už od štěňátka a do služby pak nastupují zhruba ve dvou letech. Podmínkou je získání osvědčení pro plnění daných úkolů, které budou v rámci služby vykonávat. Výcvik asistenčního psa trvá 6 až 9 měsíců, někdy i déle a předchází mu předvýchova v rodinách dobrovolníků.

Samotný výcvik služebních psů je velmi náročný na pohybový aparát, z tohoto důvodu je vhodné podávat psovi kloubní výživu již od štěněcího věku a zbytečně ho nepřetěžovat. Předejde se tak poškození kloubů, kulhání nebo dokonce rozvoji dysplazie kyčelních kloubů. Právě ta bývá jedním z nejčastějších důvodů, proč bývá mladý pes vyřazen z výcviku. Před jeho začátkem je třeba vzít pejska k veterináři, který udělá kontrolní rentgen kloubů.

Do jednoho roku by pes neměl překonávat překážky a skákat, mohlo by totiž dojít k nevratnému poškození kloubů. Na zátěž si musí pes zvykat postupně, pro udržování kondice před zahájením výcviku je ideální plavání, které nezatěžuje klouby.

Po dokončení výcviku a splnění veškerých zkoušek se pes pustí do práce. Policejní a záchranářští psi obvykle bývají ve službě 8–10 let. Asistenční psi mají oproti svým kolegům od policie či od záchranářů kariéru podstatně delší – slouží, dokud jim to zdraví dovolí.

 

Když dva dělají totéž, není to totéž

Ne každý pes je vhodný pro dráhu profesionálního záchranáře, policejního či asistenčního psa. Kromě obecných charakteristik plemene hrají velkou roli vlastnosti konkrétního psa. Rozhoduje zdravotní stav, povahové vlastnosti a čichové dispozice.

Například labradoři se díky své inteligenci a mírumilovnosti osvědčili především jako asistenční psi, ale díky skvělému čichu jsou i výbornými záchranáři, stopaři a hledači drog.

Oproti tomu německý ovčák a belgický ovčák malinois jsou pro svou hbitost, ostražitost a dobrou ovladatelnost velmi často využíváni ozbrojenými složkami.

 

Pes profesionál

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?