Psi ve filmu

11. dubna 2008

Stříbrné plátno je otevřené nejen lidským superhvězdám, ale čím dál tím častěji i těm zvířecím, které si pomalu vydobývají jisté místo v srdci všech televizních diváků. Zvíře účinkující ve filmu zvedá sledovanost o desítky procent nejen u dětí, ale i u dospělých, což filmoví scénáristé moc dobře vědí a nedají na ně dopustit. Psi se stávají hlavními postavami jak filmů, tak i knih a jejich neuvěřitelné osudy nás stále zvedají ze židlí. Nemůžete si zrovna na žádného vzpomenout? Nejspíš patříte mezi menšinu. S pomocí moderní počítačové techniky už mnohdy psím hercům odpadá většina akrobatických a mimických kousků, se kterými jim dnes už pomáhají počítačové programy. Samotná osobnost psa je však vskutku nenahraditelná.

Filmy o psech hrdinech

Uběhlo poměrně hodně času od prvních filmových děl, kde vystupovali věrní přátelé člověka. Všichni jistě nostalgicky vzpomeneme na Čtyři tankisty a psa, kde by nemohl chybět udatný ovčák Šaryk, považovaný téměř za maskota celého tanku. Pes stejné rasy je ústředním hrdinou i dalších filmových počinů, v tomto případě se jedná pro změnu o seriál, který se stal pro mnoho lidí kultovním. Jedná se o seriál Komisař Rex z dílny rakouských tvůrců. I když se v roli čtyřnohého kriminalisty vystřídalo nespočet herců, Rex ani na chvíli neztratil nic ze své inteligence, humoru, ani odvahy. Při sledování seriálu se občas nestačíme divit, jak může být takový ovčák geniální. Hledání drog, zachraňování bezbranných obětí, odhalování výbušnin, to vše zvládne levou zadní. Odměnou mu bývá neodolatelná houska se salámem, pro kterou je ochoten udělat opravdu cokoli. Jeho pán už potom hraje jen slabé druhé housle.

 

Filmy o psech pro děti

Ani dětští diváci si nemají na co stěžovat. Nezapomenutelným se stal bernardýn Beethoven, který se dočkal dokonce hned několika pokračování svého filmu. Osud psa, který se do své rodiny dostal jen náhodou a i přes odpor zásadového tatínka si ho záhy všichni zamilují, je blízký i mnohým z nás. Kdo by neznal jednu z prvních psích hvězd, kolii Lassie? Ani ona nezůstává v udatnosti pozadu. Fenka, která je z finančních důvodů odloučena od své zbožňované rodiny, se nevzdává a nakonec dosáhne svého štěstí. Značné popularity se dočkalo zpracování původně animovaného filmu 101 dalmatinů. Dodnes se dá jen těžko pochopit, jak štáb zvládnul tak početnou smečku flekatých šelem. Přesto nás filmy se zvířaty zas a znovu přitáhnou a nedovolí přestat se rozplývat nad půvabem a inteligencí hlavních hrdinů.

 

Talent psích herců

Ale psí herci nemají vrozený talent od přírody, a aby si mohli zahrát v jakémkoli filmu, musí se nejen oni, ale i jejich vychovatelé a trenéři náležitě snažit. Co se učí? Štěkání na povel a dokonalá poslušnost je základem, nevyhnou se ani učení zastavovat na určitém místě a kdykoli vyběhnout. Vše se také musí několikrát opakovat a pes by měl být stále klidný a poslušný.

 

Za obdivuhodnými skoky kamkoli se často schovává jen hozená aportovací hračka a zbytek obstará samotná kamera. Žádný pes však není dokonalý, a tak se jich v jedné roli vystřídá i pět, kdy každý jedinec zvládá jiný trik. Samotné natáčení bývá pro filmaře těžkým oříškem, na psí herce čekají opravdu zapeklité úkoly. Navíc jeho pán se nesmí objevit v záběru, má zakázané na psa i mluvit. Posuďte sami, jak přinutit psa, aby přiběhl z určitého místa přesnou rychlostí, zastavil se u jednoho člověka, sednul si a zaštěkal? Zkrátka za popularitu se platí a pejsek se musí snažit. Na celé natáčení dohlíží zkušený ochranář zvířat, a tak se naštěstí nemusíme bát, že by někdo zvířecí hvězdy k čemukoli nutil.

 

Psí herci se brzy dočkají i vlastního chodníku slávy, který brzy vznikne v Londýně. Horkými kandidáty jsou právě Lassie, nebo i plastelínový hafík Gromit z filmu Prokletí králíkodlaka. Obdobou lidského ocenění Oskara se stala psí cena Fido, která náleží výjimečným psím výkonům ve filmu.


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?