Psi ve stresu – Jak řešit cestování, odloučení či jiné náročné situace?

6. srpna 2013

V letních měsících nastává doba dovolených a snad každý majitel psa stojí před rozhodnutím, co podniknout s čtyřnohým kamarádem během pobytu mimo domov. Ať už padne rozhodnutí, že pes se dovolené také zúčastní, nebo bude zvolena varianta dočasného hlídání příbuznými, přáteli či využití služeb některého z psích hotelů, vždy je tato nová situace spojena s určitým stresem, kterému je možno alespoň částečně předcházet.

Cestování se psem do zahraničí

Čeští majitelé psů jsou velkými milovníky pobřeží Chorvatska, Itálie a dalších evropských destinací. Cestují v horkých dnech dlouhé hodiny, a proto je vždy třeba mít na paměti pitný režim a pravidelné přestávky na vyvenčení a odpočinek. Důležité je předem ověřit, jak Váš společník zvládá déle trvající cestování autem a určitou dobu před první dovolenou trénovat jízdu na delší vzdálenosti. V případě, že i po opakovaném cestování se psem, dochází k stresovým reakcím spojeným např. se zvracením, nadměrným sliněním, hysterickým štěkotem nebo výrazným třesem a kňučením, je možné využít medikamentů v podobě tablet, past i gelu, které je třeba podávat určitou dobu před zahájením cesty. Tyto přípravky jsou k dostání převážně u veterinárních lékařů a mají ověřené zklidňující účinky.

 

Umístění v psím hotelu

Letní sezóna je velmi příznivá k provozovatelům psích hotelů či k agenturám na hlídání zvířecích společníků po dobu nepřítomnosti majitele. Tuto variantu volí stále více lidí a zdá se být dobrým řešením. I přesto, na veterinárních pracovištích každoročně končí případy zanedbané péče, úrazů a chorob, jejichž příčinou je bohužel nedostatek individuální pozornosti v přeplněných hotelích a stres zvířete z neznámého prostředí. Je proto důležité si dobře prověřit vybrané zařízení, nepodcenit reference a požádat o prohlídku, na kterou svého psa také přivezete za účelem seznámení s objektem a personálem. Přístup provozovatele by měl být přirozeně vstřícný včetně naslouchání Vašim požadavkům. Určitě nepodceňujte poskytnutí informací o individuálních potřebách psa, jeho zdravotním stavu a specifických vlastnostech, které mohou být důvodem např. eliminace skupinového venčení s jinými psy. Pokud jste spokojeni, umísťujte psa do takového hotelu opakovaně. Bude se tam pravděpodobně rád vracet.

 

Řešení náročných situací se psem

Proti stresu z odloučení od majitele se primárně medikamenty nepodávají. V posledních letech se stále více uplatňuje tzv. alternativní medicína, která nabízí určité možnosti v podobě např. „Bachovy květové terapie.“ Jedná se o směs rostlinných esencí, podávaných ve formě kapek psovi přímo pod jazyk. Tato metoda je rozšířená především v rámci řešení stresových situací spojených s oslavami Silvestra, s výraznou životní změnou jako je přijetí psa z útulku, změna majitele i úmrtí blízkého člena rodiny. Každá takováto situace vyžaduje naprosto individuální přístup a vytvoření specifické směsi i dávkování pro konkrétního psa. Velká řada veterinárních pracovišť spolupracuje s odborníky, kteří se alternativní terapií zabývají. Své služby nabízí i na základě telefonických či osobních konzultací.

 

Autorka: Hana Kopáčová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?