Psí zvyky a zlozvyky

11. listopadu 2011

Asi každý majitel psa se setkal s tím, že jeho miláček se prostě nechová podle jeho představ a některé prohřešky jsou vskutku dost zajímavé. Ať už se jedná o proštěkané hodiny za dveřmi bytu nebo pojídání odporností, cílem je jediné – odnaučit ho tyto věci a vychovat k obrazu svému. Jak ale odstraníte důsledek? Jedině tak, že budete hledat příčinu. I když odpovědi na některé otázky nedostanete ani od fundovaného veterináře.

Když pes svačí ponožky

Že mají naši mazlíčci nejrůznější chutě, ví jistě každý, kdo nějakého má. Psi dokážou sežrat někdy opravdu neskutečné věci. Že mu pak ze zadečku trčí ponožka, kterou nemůže vykálet, není pro někoho žádné překvapení. Váš mazlíček má jistě nějaký důvod, proč mu chutná to či ono, ale jaký, to ví pouze nejspíš on. Na něco odpovědi máme, na něco bohužel ne.


Nedozvíte se například, proč psům chutnají právě třeba výkaly, které požírají pomalu běžně. Nejspíš by se ale stejně divil váš mazlík, kdyby se díval na to, jak Francouz jí šneka, nebo jak Ital srká čerstvé ústřice. Odpověď je tedy nejspíš právě v podivných chutích, kterými disponují i lidé.

 

Proč olizují omítku, chutná jim hlína a další velmi špatně stravitelné věci, ani na to odpověď není. Domníváme se sice, že tělo reaguje na nedostatek některých prvků v těle, ale zda je to pravda, potvrzeno vědecky není.

 

Pokud tedy nachytáte svého miláčka, jak si pochutnává na něčem, co vám nejde do hlavy, prostě mu to zkuste vzít, eventuelně zakázat. Nejspíš vám to nepomůže, ale nic jiného se dělat nedá.

 

Když pes štěká, co mu plíce stačí

Proč pes štěká, je jasné. Je to jeho přirozenost. Stane se ale, že náš miláček je hlučnější, než je zdrávo, eventuelně víc, než se líbí sousedům. Pak je potřeba jednat. Je sice naprosto nemožné tento hlasový projev odnaučit nebo mu ho prostě zakázat, ale je možné ho dost výrazně omezit. Prostě ho naučíme „slušnému chování.“

 

Je několik způsobů, jak štěkání utlumit. Existují speciální obojky, které ale mohou na některé majitele působit trochu strašidelným dojmem. Při štěkání totiž dostane pes buď elektrický výboj, nebo ho umlčí nepříjemný akustický tón. U těchto obojků se sice uvádí, že jsou naprosto bezpečné, ale pro některé páníčky může být takové řešení nepřijatelné.


Naučit psa poslechnout, když štěká, je sice možné, ale vyžaduje to poměrně důsledný a systematický trénink. Je to ale pro spoustu chovatelů možná lepší varianta, než zmiňovaný obojek. Důležité je ale především vědět, proč váš pes štěká. Je to možný projev stesku, kdy nejste doma. Může jít ovšem i o zastrašování nepřítele nebo vám tím dává najevo, že se mu něco nelíbí, či naopak líbí.


Boty, nejlepší zvýkačka pro psa

Zvláště u štěňat nastává problém, například s botami. Prostě o ně přijdete, protože je vám váš miláček rozkouše, v tom horším případě i sní. Stejně lákavé pro naprosté zničení ale může být cokoliv, třeba nábytek, bytové doplňky, ale i utěrky, ubrusy a prostě vše, co vás jen napadne.

 

Tento zlozvyk lze psa také odnaučit, ale u štěňat je to opravdový problém. Někdy dokonce zůstává až do dospělého věku. Jak nám řekla chovatelka Michaela: „Měli jsme dalmatina. Dostali jsme ho už většího, tak byla výchova trochu náročnější, ale kousat boty jsme ho prostě nikdy neodnaučili. Museli jsme je důkladně uklízet. Stále se na to ale zapomínalo. Naučili jsme se to až v době, kdy mi zničil úplně nové, dost drahé boty. Měla jsem je jednou na sobě.“

 

Tato zkušenost nejspíš mluví z více chovatelů, ale i toto lze odnaučit. Bohužel, náprava psa, který rád rozžvýká vše, bývá skutečně delší záležitostí. Pokud je váš pes kousací, nezbývá, než mu koupit hračky, které může takhle zničit. Hlavní věc ale je, naučit ho nejprve kousat jen tyto povolené věci. Pak můžete přistoupit k bodu dva, a tím je odnaučování ničení hraček nebo nakoupit hračky takové, co opravdu hodně vydrží. Většinou to psa ale v dospělosti přejde samo.

 

I tento zlozvyk může mít několik příčin. Pes chce na sebe upozornit, dává vám najevo nesouhlas s tím, že nechce být sám nebo si jen tak hraje.


Proč se váš pes chová tak nebo úplně jinak není sice často snadné zjistit, ale určitě ne nemožné. Vnímaví chovatelé většinou nemají problém rozpoznat, co se děje a proč tomu tak je. Jak už bylo řečeno, na některé otázky odpověď nedostanete ani od těch, kteří se takovými věcmi zabývají jako profesionálové. Je prostě většinou na chovateli odhalit příčinu chování jeho psa. Právě on je totiž tím, kdo s ním tráví nejvíce času.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?