Pushball

4. prosince 2008

Pushball je výraz složen ze slov push a ball. Push je zde ve smyslu použití síly k tlačení, strkání nějaké věci, v tomto případě se konkrétně jedná o míč. Historie této hry sahá do dalekých dob. Nejstarší zmínky pocházejí již z dob Aztéků a Májů, kteří hráli podobnou hru  kamenným míčem. Strana, která prohrála, se obětovala bohům. Je také známo, že 400 let před Kristem se hrála stejná hra ve starověkém Říme při různých slavnostech.

Moderní pusball byl vynalezen M. G. Cranem v roce 1894 a další rok byl přijat na Harvardu, ale neměl velký úspěch. Ve 20. století se tato hra stala velmi oblíbenou mezi americkými studenty a je i v dnešní době. Jednou z podob této hry je Pushball s koňmi.

 

Pushball nebo-li koňský fotbal patří mezi hippické sporty, tj. sporty při nichž je potřeba kůň, ať pod sedlem nebo v zápřeži. Nepatří mezi klasické jezdecké disciplíny, ale považuje se za zvláštnost stejně jako pólo, skijóring a lovecké jízdy.

 

Tento druh sportu vznikl ve Velké Británii v 19. století. V Evropě se poprvé hrál v České republice v Praze, v té době se tato hra nazývala velmíčem koňmo. Po 2. světové válce se pushball stal součástí chovatelských a plemenářských ústavů a diváci se na něj mohou těšit při různých výstavách a jezdeckých dnech.

 

Sportovní pushball má přísná pravidla. Hřiště je dlouhé 118,9m, široké 91,4m a je rozděleno na 4 pole. Na krátkých stranách se nachází branky v šířce 7,3m. Hru hrají 2 týmy, v každém jsou 4 hráči, kteří jsou rozděleni na útočníka, pravé a levé křídlo a brankáře. Útočníci mají za úkol dostat míč do branky svého soupeře, nebo naopak zabránit útoku na svou branku. Míč není poháněn kopáním hráčů, ale nárazy koní do míče. Brankář nesmí opustit svou branku a brání proniknutí míče do ní. Míč má průměr 170 cm a váží 25 kg. Hra se dělí na 2 části, každá trvá 10 minut a po poločase si týmy mění strany.

 

Koně se vybírají podle svých pozic, kůň útočník by měl být bojovný a lačný po míči, zatímco kůň obranář by se neměl bát ostatních koní, pokud se rychle přibližují. V České republice je hra Pushball často reprezentována na různých výstavách především kinskými koňmi. Tato hra je velkou zábavou jak pro koně, tak pro jezdce.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?