Pyodermie – smrtící strašák v kůži

20. září 2017

Na světě bylo objeveno více než 160 tipů onemocnění psí kůže, přičemž většina je úspěšně léčitelných. Nesmíte však nic zanedbat. Pokud se u psa vyvine zánět kůže- dermatitida, kterou podceníte a zanedbáte včasnou léčbu, můžete dospět do fáze chronické dermatitidy, která se již léčit nedá!

Hot-spot a ti ostatní

Téměř každý chovatel se již jistě setkal s něčím podobným hot-spotu, neboli akutnímu „zapaření,“ vznikajícímu především v teplých letních dnech. Na vině však mohou být také alergie, bakterie nebo genetické predispozice, dysfunkce některých hormonů nebo vnější parazité, jako třeba blechy nebo svrab. V případě zanedbání však může přejít zánět do hlubších vrstev kůže, o němž se dnes budeme bavit. Náchylná na toto postižení jsou především hustosrstá plemena jako například německý ovčák, svatobernardský pes, čau-čau či šarpej. Až 40% všech návštěv u veterináře způsobují problémy s kůží.

clanek007.jpg

Principem hlubokých zánětů je podráždění kůže – ať již z důvodu parazitů nebo alergie – do kterých se následně dostaly bakterie. Pokud si pes vykusuje srst delší dobu a nijak problém neřešíte, do otevřených ranek se mohou nastěhovat mikroskopičtí vetřelci, kteří tak proniknou do chlupových váčků – folikulů. Odtud se jich jen obtížně lze zbavit a vesele se šíří kůží dál. Dochází k pyodermii, jejíž léčba trvá minimálně tři měsíce. Veterinář dle uvážení nasadí buď antibiotika nebo kortikoidy, jejich účinek však mnohdy není úměrný klesající vitalitě psa. Tři měsíce léčby obvykle vyčerpají játra i imunitní systém. Po třech měsících dochází ke zlepšení, ale antibiotika bývají nasazována pak již doživotně, pro časté recidivy nemoci. Na kůži vznikají zarudlá místa bez srsti, která se postupně mění v krátery. Ty hnisají, tvoří se puchýře, které praskají, krvácejí. Pes celkově pronikavě zapáchá, intenzivně se hryže, je stále nervóznější. U citlivějších jedinců může docházet i k agresi. Na tuto fázi nemoci již pak obvykle nic efektivně nezabírá…

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Jak zánětu předcházet?

Hlubokému zánětu kůže můžete předcházet včasnou prevencí. Pokud se váš pes intenzivně kouše více jak jeden den, navštivte svého veterináře, aby okamžitě započal léčbu. Pomáhají také preventivně podávané vitamíny pro kvalitu srsti. I když mnozí by mohli namítnout: „Srst má v pořádku, to v kůži je problém,“ je dobré si uvědomit, že srst vyrůstá z kůže a jedno souvisí s druhým. Nevyhýbejte se lososovým olejům, ani vitamínům s přídavkem keratinu. Dbejte také na pravidelnou hygienu a neváhejte zainvestovat do kvalitnějších šampónů. Přestože není nutné koupat psa příliš často, alespoň jednou za 2-3 měsíce (maximálně) byste to měli zvážit. Vyplavením nečistot a vyčesáním odumřelé srsti snížíte riziko přenosu infekce do hlubokých vrstev kůže. Kvalitní prevence a dobrá péče může riziko pyodermie snížit na minimum a poskytnout psovi plnohodnotný a dlouhý život!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?