Realita cestování se psem

20. ledna 2014

Chystáte se na dovolenou a plánujete s sebou „sbalit“ také vašeho čtyřnohého miláčka? Cestovat se psem můžete v mnoha dopravních prostředcích, a to nejen v České republice, ale i ve světě. Praktické zkušenosti chovatelů potvrzují, že cesta se psem není žádný problém, pokud se však na ni dobře připravíte. Co všechno vás může na cestách se psem potkat?

Pes v autě

Zřejmě nejčastější a nejjednodušší způsob přepravy psa je „naložit ho do auta“. Měli byste vědět, že existuje silniční zákon, který ukládá jisté povinnosti pro cestování se psem. Zvíře nesmí zasahovat do řízení auta a nesmí ohrožovat bezpečnost kohokoliv uvnitř vozu a zároveň bezpečnost silničního provozu. Na trhu existuje řada „vychytávek“ pro tyto účely, jako např. ochranné sítě, bezpečnostní autopásy pro psy, ochranné přehozy či přepravky pro malá plemena. Autopás nejen chrání psa před případným pádem ze sedačky, ale také chrání majitele psa před pokutou od Policie ČR. Za špatnou přepravu psa nedostanete sice trestné body, ale zato pokutu až do výše dvou tisíc korun. Policisté však v praxi nemají žádný jednotný návod, jak posoudit danou situaci převáženého psa. Záleží tak na konkrétní situaci. Dle zkušeností policistů však majitelé na bezpečnost psů myslí a pokuty za špatné převážení psa jsou tedy v praxi spíše sporadické.

Co se týče cestování se psem v taxi – při objednání taxi vždy hlaste předem, že cestujete se psem.

 

Pes ve vlaku

Před jízdou si vždy zjistěte podmínky přepravce. Většinou platí, že pes by měl být v přepravce nebo na vodítku s náhubkem. Ve vlaku cestuje mnoho dalších lidí - někteří z nich jsou psí milovníci, další mohou být pravým opakem. V každém případě bude pes ve vlaku budit pozornost. Připravte se na družné rozhovory milovníků psů, ale může se také stát, že vás spolucestující vykážou kvůli psovi z kupé (kvůli údajnému hluku, zápachu či znečištění, který pes může vydávat, kvůli alergii, atd. – aneb důvod se vždycky najde). Většinou však převažují pozitivní reakce. Jedné chovatelce se na cestě Praha – Plzeň stalo, že jistá spolucestující v Praze důrazně požadovala, aby pes zůstal v chodbičce a do kupé ani na krok. Před Plzní toho samého psa krmila svou svačinou a nemohla se s ním rozloučit.

Zkušení majitelé chodí se psem do vagónů, o kterých ví, že nejsou tolik plné (např. první či poslední vagón). U vlaku také pozor na vystupování – nejeden pes si zatrhl dráp na schodu v železném roštu při vystupování (řeší se menší operací).

 

Pes v autobuse

Opět platí, že před jízdou je třeba si dobře zjistit podmínky přepravce, které často bývají přísnější než ve vlaku. Smutné oči a zoufalý výraz majitele (i psa) někdy řidiče obměkčí, ale není to pravidlem. U ČSAD psy sice přepravují, ale záleží na rozhodnutí řidiče, zda vám cestu povolí. Cestu může odmítnout, pokud je autobus obsazený, nebo z důvodu „bezpečnosti přepravy“. Někteří soukromí dopravci psy (především ty velké) vůbec nepřepravují. Např. Student Agency na vnitrostátních linkách přepravuje jen malá plemena, která se vejdou do cestovní přepravky.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?