Rehabilitační centra pro koně

14. března 2013

Pohybové problémy u koní nejsou bohužel ničím vzácným. Projevují se zpravidla nepravidelností či chybami při pohybu. A jsou-li vážnější, může být jejich důsledkem až neochota koně k jakékoliv práci. To už je jasný signál, že s koněm není něco v pořádku natolik, že potřebuje odbornou pomoc. Kde ji hledat?

Léčbu těchto, ale i dalších zdravotních problémů nabízejí rehabilitační centra pro koně. O tom, jak fungují a co lze od jejich návštěvy očekávat si řekneme v tomto článku.

 

Rehabilitace koní není zbytečný luxus

Je asi zbytečné diskutovat o tom, zda má být fyzioterapie zcela samozřejmou součástí péče o koně či nikoliv. Pochopitelně, že má a proto taky existují rehabilitační centra.

V nich se koním dostává komplexního fyzioterapeutického ošetření. Léčí se zde tedy nejen problémy s kostrou, např. s klouby, ale také se svaly či nervovou soustavou.  V praxi jsou to například o blokády kloubů, bolestivost či ztuhlost svalů nebo přiskříplé nervy.

Rehabilitace koni prospěje i tehdy, je-li například po nemoci nebo z nejrůznějších důvodů musel stát v boxu a jeho svaly jsou nejen zatuhlé, ale i atrofované, a proto je kůň takzvaně rád, že chodí.

Kvalitní a neuspěchanou rehabilitací se předchází tomu, aby se problémy, kterými kůň trpí, nestaly chronickými a vleklými, nebo v krajním případě koně úplně "neodrovnaly".

 

Co by měl fyzioterapeut pro koně umět?

Při rehabilitaci by se koni mělo dostat naprosto kvalifikované péče. Ale jak poznáme, že jsme koně opravdu svěřili do těch správných rukou?

Fyzioterapeut, který se koni při rehabilitaci věnuje, by měl být samozřejmě dostatečně zkušeným a erudovaným profesionálem.  Nemusí být sice nutně veterinářem, jak se mnoho lidí domnívá, nicméně měl by odpovídající kvalifikaci pro vykonávání fyzioterapeutické praxe.

 

Masér pro koně? Jak je to v ČR

U nás bohužel žádný takový ucelený vzdělávací program, který by v sobě zahrnoval veškerou problematiku fyzioterapie pro koně, tedy výuku masáží, chiropraxe nebo akupunkturu, neexistuje.

V zahraničí však naštěstí ano. Například koňští maséři tak mohou získat certifikát EBW, což je zkratka Equine Body Worker. Tento certifikát potvrzuje, že absolvovali kurs ve školícím centru společnosti Equinoly, a tedy jsou k práci maséra plně kvalifikováni.

Na některých zahraničních veterinárních školách je rovněž možné získat vzdělání v oblasti chiropraxe.

Tím nejspolehlivějším vodítkem jsou pak pochopitelně reference. I tady platí, že dobrý fyzioterapeut se ve světě prostě neztratí.

 

Jak probíhá rehabilitace koně?

Každý kůň dostane svůj individuální rehabilitační program na základě jeho aktuálního stavu. Zohledňuje se i to, jak kůň využíván, zda k závodům, k práci nebo jen rekreačnímu ježdění. Na začátku je proto důkladné komplexní vyšetření. Na jeho základě pak tento rehabilitační plán dostane konkrétní podobu. Ta v sobě zpravidla zahrnuje masáže, nejrůznější kombinace cviků nebo i akupunkturu, s jejichž pomocí se kůň opět navrací do svého "běžného" života.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?