Rodeo, symbol divokého západu

21. října 2013

I v našich zeměpisných šířkách patří různá všemožná westernová show k divácky populárním akcím. Ale ať chceme nebo nechceme, jsou jen napodobeninou, i když v některých případech jistě povedenou, onoho fenoménu, který se proslavil pod dobře známým pojmem ´rodeo´, a jehož hlavní aktéři, „cowboyové“, jsou synonymem pro hrdiny amerického divokého Západu.

Ano, když se řekne ´rodeo´, vybaví se nám automaticky nehrožení kovbojové krotící divoké koně, chytající krávy do lasa a provozující jiné hrdinské kousky v oblacích prachu zvířeném koňskými kopyty.

O něco takového se pokouší účastníci westernových akcí i dnes. Proto jistě nebude na škodu, když trochu zabrousíme do minulosti, abychom se seznámili s tím, jak rodeo vlastně vzniklo a jak se vyvíjelo.

 

Trocha historie rodea

Pokud bychom pátrali po skutečných kořenech rodea, našli bychom je na rančích španělských osadníků, přičemž za předobraz kovbojů můžeme považovat mexické pomocníky španělských rančerů tzv. vaqueros. Ostatně samotný pojem ´rodeo´ pochází ze španělského rédeár, což znamená otáčet či obtáčet.

Slovem ´rodeo´se původně označovalo shánění dobytka. To se provádělo za účelem jeho roztřídění a označkování, což byla pochopitelně příležitost pro vaqueros, aby předvedli své umění, ať už jezdecké, nebo v neméně důležitém lasovaní.

Z rodea se stal postupně fenomén, společenská událost prvního stupně a původně čistě pracovní záležitost se proměnila i v záležitost sportovní, kdy vaqueros, respektive jejich anglosaští následovatelé cowboyové, začali mezi sebou soutěžit. A ježto jsme v podnikavé Americe, začínají se brzy objevovat profesionálně organizovaná rodea a z cowboyů, a později i ´cowgirls´ se stávají nefalšované profesionální hvězdy.

Jedním z prvních takovýchto podniků bylo rodeo, které založil známý William F. Cody neboli ´Buffalo Bill´. Stalo se tak roku 1882 a v Nebrasce. Podnik nesl název ´Wild West Show´ a byl to již víceméně předchůdce dnešního profesionálního rodea.

Paradoxem ovšem je, že američtí kovbojové svůj sport nenazývali rodeem, tento název byl oficiálně přijat až v roce 1945. Akce, na kterých kovbojové soutěžili, se nazývaly ´frontiers days´, neboli hraniční dny. Nejprestižnější akcí se pak staly ´Cheyenne Frontier Days´, které vznikly v roce 1897 a byly v době svého vzniku za jakési neoficiální mistrovství světa, a které se, jak ukazuje i video, pořádají dodnes.

Kromě této se pořádaly samozřejmě i rodea na mnoha jiných místech, přičemž se soutěžilo ve všemožných disciplínách, např. chytání telat do lasa, ježdění na neosedlaných divokých koních, oddělování telat. Populární byly ale také třeba i tzv. římské dostihy, při nichž jezdec jel ve stoje, rozkročen na hřbetech dvou koní.

 

Dnešní rodeo je profesionální záležitost

Ve dvacátém století se rodeo postupně plně zprofesionalizovalo, stalo se podnikem fungujícím na komerčním základě. Například nezbytnou součástí každého amerického rodea je countryový zpěvák, bez jehož písní opěvujících život kovbojů se žádné rodeo neobejde. Profesionály jsou i kovbojové, kteří jsou sdružení v organizaci ´Professional Rodeo Cowboys Association´.

Rodea tak mají pevná pravidla, a jejich účastníci inkasují nemalé peněžní prémie. Například na nejprestižnějším americkém rodeu zvaném NFR, čili ´Nationals Finals Rodeo´ (viz. video), které je považováno i za oficiální mistrovství světa, jde dnes celková suma vyplacená na prémiích pro vítěze do desítek miliónů dolarů.

O takových částkách se někdejším vaqueros při chytání telat do lasa asi opravdu ani nesnilo.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?