Rodinná legenda o dobytí Křivoklátu

15. února 2011

Většina legend začíná slovy dávno, předávno…. A tak já začnu podobně. Před mnoha a mnoha lety, když benzín stál okolo osmnácti korun a vstupné na hrady a zámky deset, děti a vojsko polovic, nastartovali jsme naši škodověnku a v krásném slunečném jarním dopoledni vyrazili za výlet. Protože byl všední den, autíčko jsme zanechali na poloprázdném parkovišti a vydali se nahoru na hrad Křivoklát. My, to byl táta, máma, malý Honzík a náš první rodinný pes – bígl.

V polovině kopce jsme zastavili, protože se na nás z pokladny usmívala příjemná paní pokladní, a tak jsme šli koupit vstupenky.
„ Prosila bych jeden dospělý a jeden dětský.“ požádala jsem. Paní se znovu usmála a udiveně se zeptala: „A váš pán s vámi nepůjde ?“ Vysvětlila jsem jí, že máme s sebou pejska a můj muž tedy na nás bude čekat venku. Milá paní se na nás podívala přes zlaté obroučky brýlí a odvětila :
“ Jen ať jde s vámi, přece nepůjdete bez něho. Dneska provádí naše Hanička, tak když by něco, tak se odvolejte na mě. Hezky si to užijte.“, prohlásila a přidala další vstupenku.

A tak jsme šli. Na nádvoří před vchodem do hradu se právě dávala dohromady skupina na prohlídku a my jsme se hned přidali. Já, Honzík a taky suverénně můj muž se psem. Trochu mě zatrnulo, co se bude dít. Hanička byla drobná, křehká tmavovláska a nesměle se zeptala, co ten pejsek, že jako na hrady psi nemohou. Můj muž však neohroženě opáčil, že nám to paní v pokladně dovolila a bylo. Tak jsme šli. Bíglík se choval opravdu vzorně, jako by to bylo pro něj docela normální, že navštěvuje denně naše kulturní památky. Když jsme přišli do zámecké knihovny, způsobně se uložil na koberec a s čenichem nahoru se aristokratickým pohledem rozhlížel, jako že mu to tady teď všechno patří. A návštěvníci ? Místo, aby obdivovali portrét krásné vévodkyně, zírali okouzleně na našeho fešáka. A musím přiznat, že opravdu v tu chvíli zdobil.

Po prohlídce jsme slečně Haničce poděkovali, rozloučili se s ní a vydali se zpátky. Bylo to moc krásný a jedinečný výlet, ale já jsem celou dobu měla pocit, že tady došlo k nedorozumění a ta roztomilá paní pokladní měla na mysli, aby můj muž počkal na nás na lavičkách na nádvoří místo před branou do hradu. Ale o to víc rádi vzpomínáme, jak jsme „dobyli“ Křivoklát a vsadila bych se, že koncem 20. století byl náš bíglík jediný pes, který se mohl projít po místech, kam vkročila noha nejednoho panovníka, včetně Karla IV. , Otce vlasti, blahé paměti.

 

Přidáno 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?