Role otce - kocour vs. kotě

20. září 2012

Kocour – velitel, vůdce smečky a především pán kočičího tvorstva. Kočičí potomstvo má svou matku, na níž spadá veškerá zodpovědnost, starost a péče o malá kočičí klubíčka. Je prvotním článkem k osvojení kočičích návyků a základním prvkem pro začlenění malých koťátek do kočičího společenství.

Jakou úlohu má tedy otec – zakladatel kočičího klanu? Bez kocourů by nebylo koťátek, jsou důležití pro zachování dalších generací, pro rozšíření potomstva. Je třeba zmínit se o tom, že koťata z jednoho vrhu mohou mít každé svého otce, nikoliv společného. Kočka při namlouvacím rituálu může přijít do kontaktu hned s několika různými kočičími „partnery". Proto se setkáváme s různorodou a pestrou škálou zabarvení jejich kožíšků, různou povahou, rysy. Každá kočka je individualitou a originální bytostí. Kromě toho získávají koťátka ze strany matky i otce obrysy vnější fyziognomie a proporčních genů, tzn. matka i otec jim předávají „směsici“ svých vnějších i vnitřních vlastností.

 

Koloběh kočičího páření se neustále opakuje. I když bychom měli zabránit, aby se údajní otcové později nespářili se svou „vlastní krví", uhlídat to nelze. U takovýchto potomků může pak docházet k různým nemocem či dokonce degeneracím.

 

Kocouři se na samotné „výchově", jako je tomu u lidí, nepodílejí. Vše, jak už bylo zmíněno, závisí na kočičí mámě. Kocouři jsou jednoznačnými solitéry, kteří si jedou po své vlastní ose. Narození koťátek je nechává zcela klidnými a chladnými, vlastně o této události vůbec nevědí. I když by bylo hezké, kdyby ve zvířecí říši platila stejná pravidla jako v lidské smečce. Kocouři by byli těmi ochránci kočičího krbu, starali by se o bezpečný růst svých dětí, dbali na jejich zdraví a správnou výživu. Nenechávali péči pouze na kočce, ale zapojili se i oni sami do chodu „kočičí domácnosti.“

 

Koťata nikdy nepoznají, kdo je jejich otec, což je možná někdy pro obě strany na škodu. V tomto případě stoprocentně platí ono okřídlené pořekadlo, že otec je vždy nejistý. Můžeme se jen dohadovat (zabarvení srsti leccos prozradí), kdo je tatínkem toho či onoho koťátka.

 

Kočičí „rodokmen“ je středobodem pro následující generace. Každý kocour plní roli „otce“ tvorstva v závislosti na zákonech vyplývajících z postavení ve zvířecí říši, pro zachování budoucích potomků plemene domácích šelem kočkovitých.

 

Autorka: Andrea Ctiborová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?