Rozhovor s vícemistryní ČR v Dogfrisbee

19. února 2019

Létající talíře, mrštné psí výskoky a hbití páníčkové. To všechno a mnohém víc je dog frisbee. Podívejme se společně tomuto sportu ,,pod pokličku" v rozhovoru se zkušenou hráčkou frisbee a zároveň psí fotografkou Kristýnou Kvapilovou.

Kristy, kdybys mohla charakterizovat svými slovy Dog Frisbee pro absolutní nováčky, co bys o něm řekla?

 

Je to psí sport, kde jde především o kreativitu a souhru majitele a jeho psa. Hlavním prvkem je speciální plastový disk, který pes musí nejlépe ve výskoku chytit. Dogfrisbee je rozděleno na několik základních disciplín , kde hrají roli převážně hody do dálky, originální sestava na muziku, hody na čas a podobně. Největší výhodu mají psi, kteří jsou rychlí, namotivovaní, skákaví a spolehlivě úmí chytat. Tento sport můžete hrát úplně kdokoli s jakýmkoliv psem s chutí aportovat, nehledě na výšku. Důležitý je zde však věk psa, který nesmí být méně jak 18 měsíců.

 

Kdy tě poprvé napadlo, že bys mohla s Charliem zkusit chytat disky?

 

Charlieho jsem si pořizovala s vědomím, že s ním chci na 100 % dělat nějaký psí sport či jiné aktivity. Věděla jsem, že rozhodně nebude ležet celé dny na gauči, ale bude mým akčním parťákem do všemožných aktivit. Původně jsme se spolu plánovali věnovat závodně dogdancingu (tanci se psem), a tak jsem ho již od malička pomocí pozitivní motivace učila všemožné triky. Následně jsem se však díky kamarádce dozvěděla o dogfrisbee a jela se podívat na závody, které se konaly kousek od místa mého bydliště. Tak moc mě to nadchlo, že jsem se rozhodla to minimálně zkusit a zajít si k někomu na tréninky. Naštěstí poblíž bydlela trenérka dogfrisbee a tak jsme se veškeré základy naučili s její odbornou pomocí tak, aby vše bylo dělané správně s ohledem na zdraví a bezpečí pejska 😊

 

 

Hodí se tento sport pro každého psa, nebo je nutné, aby splňoval konkrétní fyzické předpoklady?

 

Dogfrisbee se hodí pro psy všech velikostí. Je však důležité, aby pes byl ve správné fyzické kondici, což znamená, že by měl být určtým způsobem zvyklý na větší pohyb a zárověň nesmí mít žádné zdravotní potíže, především s pohybovým aparátem ( zdravé klouby, kyčle apod. ). Na dogfrisbee závody se může pouze se psem starším 18 měsíců, a to především z důvodu vývoje. Z tohoto důvodu je nejlepší začít trénovat rovnou s odborným trenérem, který se postará o správné metody s ohledem na zdraví a věk psa.

 

A co páníčkové, jak je to s nimi? Nemají problém své psy stíhat?

 

Kolikrát mají :D A to veliký! Někteří psi umí být opravdu rakety a běhají neskutečnou rychlostí. Tomu je potřeba uzpůsobit freestyle sestavu tak, aby pes zbytečně nepobíhal všude kolem, ale aby byl stále zaměstnaný a veškeré prvky na sebe hezky navazovaly. Ale když už jsme u páníčků, tak ti mají většinu času spíše problém s házením :D

 

Kolik se u frisbee hodnotí vlastně disciplín a jakým způsobem?

 

Dogfrisbee závody se dělí na dvě hlavní kategorie: Freestyle a Distanční. Freestyle je ta důležitější, nebo-li „královská“ disciplína, kde je možné soutěžit ve třech kategoriích - starters (začátečníci), -bonsai- (pro psy s kohoutkovou výškou do 38 cm) a open (zkušenější - to nejlepší z nejlepších ). Zde jde o předvedění 2 minutové sestavy na hudbu (v případě starters jen 1m30s). Freestyle je divácky nejatraktivnější, a to především z toho důvodu, že během sestavy psi předvádí doslova psí kusy....přeskoky přes nohy, odrazy od těla, výskoky,....a to vše samozřejmě v hlavní roli s diskem. Člověk má povoleno mít na hrací ploše maximálně 10 disků. Dle určitých pravidel musí splňovat v sestavě prvky a dle toho se hodnotí 1. pes (jakým způsobem chytá disk, jak moc je motivovaný, atletika,...), 2. hráč (variabilita hodů, pohyb po place,...), 3. tým (provedení sestavy a jejich povinných prvků) a 4. počet chycených a nechycených disků. Závody většinou bývají dvoudenní a tak musíte předvést setavu, jak nejlépe umíte jak v sobotu, tak v neděli. Freestyle je následně doplněný o 1m30s dlouhou minidistance, což jsou hody na daleké úseky ohodnocené body.

 

Distanční závody se dělí na Quadruped -hody na co nejdelší vzdálenost s tím,že to pes musí chytit, jinak je hod neplatný. Ta se dělí na muže a ženy.V této disciplíně máme v ČR to nejlepší. Dokonce i momentální držitelku Světového rekordu a několikanásobnou Mistryni Evropy a také Evropského rekormana. Další disciplínou je DogDartbee – hody na terč, namalovaný na zemi, ve kterém se podle dopadu psa počítají body, TimeTrial - hody na čas a SuperMiniDistance - hody na střední vzdálenost a čas dohromady.

 

V kterých závodíte vy s Charliem?

 

Úplně ve všech :D Ale mohu si troufnout říci, že nejvíce nám to jde v Quadrupedu, kde jsme několikanásobní vícemistři ČR. Hodně nás baví i freestyle, kde jsme se dokonce podívali i na Mistrovství Světa v Americe 😊

 

 

Jak je důležité dodržovat výživový plán psího sportovce? Dostává Charlie i nějaké doplňky stravy?

 

Pes,který má nadměrnou fyzickou aktivitu a vydává více energie logicky potřebuje také vyšší příjem živin. Proto je důležité zařadit do jídelníčku více proteinů, bílkovin a vitamínů. S Charliem doplňky stravy používáme, a to především v podobě kloubní výživy. Momentálně máme doma Canvit Chondro a Alavis. Existují však i přípravky na doplnění energie již během závodních dnů. Naříklad pasty Aptus, nebo drinky od Pokusy.

 

Jaké jsou tvé plány do budoucna, chtěla bys u frisbee zůstat?

 

Bez pochyby! Dokonce jsem Charliemu pořídila nového parťáka, se kterým se také plánuji věnovat především dogfrisbee. Baví mě sport samotný a to, že člověk může být naprosto kreativní a uzpůsobit sestavu přesně na míru svému psovi. Baví mě také atmsféra na závodech a ta skvělá parta lidí 😊 Je to pro mě sport, který mi dal nový životní směr a spoustu dokonce i nejlěpích přátel, za což jsem nesmírně vděčná!

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně chycených disků!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?