Rozhovor se psem

3. září 2017

Dívá se na mě, jakoby mi rozuměl! Také si se svými pejsky povídáte, i o věcech, kterým nemohou rozumět a oni na to se zaujetím kroutí hlavou? A ve výsledku váháte, zda vám rozumí nebo si to jen namlouváte? Nenamlouváte! Psí inteligence se ukázala být dalekosáhlejší, než si vědci doposud mysleli!

Pes versus dítě

Psí věk se dnes poměrně snadno přepočítává na lidské roky a jsme schopni stárnutí psa připodobnit k procesu stárnutí u lidí. Stejně tak jsme schopni připodobnit mozkové schopnosti psa k úrovni vývoje dítěte. Němečtí vědci zkoumali jedno z nejinteligentnějších plemen – border kolii, ve schopnosti porozumět lidským slovům. Z nabízených deseti hraček znal názvy všech, až na jednu. Když po něm chtěli přinést hračku neznámého názvu, správně vyhodnotil, že to bude ta, kterou nezná a přinesl ji. Naučený výraz dokonce okamžitě byl schopen si zapamatovat a pro příště opět použít. Zařadila se tak na seznam více než 200 slov, které si je border kolie Ricco schopen zapamatovat a porozumět jim.

poslech1.jpg

I papoušek rozumí

Již z přelomu minulého století byl popsán případ papouška, který miloval svou majitelku. Papoušci jsou schopni naučit se stovky slov, ale obvykle je opakují dle libosti a bez promyšlení. Zmíněný papoušek měl zdravotní problém a po vleklé léčbě bylo nutné přistoupit k operaci. Majitelka svého mazlíčka donesla na kliniku a chystala se odejít, aby mohla začít operace. V minulosti vždy odešla z místnosti, když papoušek zlobil a nechtěl se uklidnit. A když nyní odcházela, papoušek na operačním stole před podáním sedativ začal vykřikovat slova omluvy, ať se nezlobí, že nic neprovedl a ať neodchází. A tato slova zcela vhodně vyhodnotil a použil i přesto, že je do té doby nikdy předtím nevyslovil!

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Inteligence na vzestupu

Psi vnímají nejen lidskou intonaci hlasu, jak se doposud myslelo, ale i slabiky a jednotlivá slova a to oběma mozkovými hemisférami. Psí inteligence se poměřuje v několika sférách, ať již v emotivní nebo pracovní schopnosti učit se povely. Border kolie jsou ve všech sférách považovány za ty nejchytřejší. Významné místo v žebříčku však zaujímají i kříženci. Takže ať již máte jakéhokoliv psa, určitě na něj mluvte dál! Váš pocit, že ví, co říkáte, není jen pocitem. Teď je ovšem na nás, abychom stejnou snahu, jakou projevují psi ve snaze naučit se naši řeč, projevili i my ve snaze pochopit jejich řeč

poslech2.jpg

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?