Schovaná kočka a jak na ni – díl 2.

15. května 2015

Minule jsme si prozradili něco o kočičích skrýších a o tom, jak a kde kočku najít. Zaměřili jsme se především na příchod nové kočky. Dnes budeme pokračovat a s kočkou, kterou jsme minule objevili kdesi vmáčknutou, navážeme kontakt a první nitky důvěry.

Neverbální komunikace – klíč k úspěchu

Kočka, kterou objevíme ráno v nové skrýši, měla přes noc dostatek času seznámit se alespoň trochu s pachy a uspořádáním svého nového domova. Dozajista bude již uvolněnější a klidnější. Skloňte svůj obličej na úroveň jejího, nepřibližujte se však až příliš – vzdálenost cca 1 m je ideální. Navažte s ní oční kontakt, ale necivte na ni! Kočka upřený pohled do očí vnímá jako hrozbu útoku. Zadívejte se jí na chvíli do očí a potom pohled pomalu stočte stranou. Klidně můžete otočit i celou hlavu. Po chvilce se opět pohledem vraťte k ní. Pomalu a výrazně zavřete a znovu otevřete svoje oči. Pokud kočka toto dlouhé mrknutí po vás zopakuje, máte vyhráno. Jakmile takto přivře oči a odvrátí svůj pohled, říká vám, že je v pohodě a že se s vámi bude možná i trochu bavit.

Nabídněte jí kousek svého použitého oblečení k očichání. Projeví o to zájem? Báječné! Velmi opatrně k ní můžete vztáhnout paži. Beze všeho si oblečte mikinu s dlouhým rukávem, avšak ruku nechte holou. Riskujete tím sice poškrábání, ale kočka si vás potřebuje očichat. Vše dělejte pomalu, klidně. Sledujte její uši. Jakmile je přitiskne k hlavě a začne syčet, ruku opět pomalu stáhněte a vraťte se k očnímu rozhovoru.

Dotkněte se jí prstem, pošimrejte ji pod bradičkou a případně trochu za uchem. První fyzický kontakt zbytečně neprodlužujte. Dejte jí čas, ať se s touto událostí může nerušeně vyrovnat. Po chvíli to celé můžete opakovat. V tento moment už možná přijme i nabízený pamlsek.

Kočky se dotýkejte v okolí hlavy a zad, prozatím se vyhněte tlapám a spodní části jejího těla. Může trvat i týdny, než vám i tyto části zpřístupní k pohlazení. Nejeví-li známky agrese, opatrně ji zkuste z její skrýše vytáhnout a krátce pochovat. Jakmile ji pustíte, patrně si do úkrytu znovu zaleze, ale v tento okamžik máte už vyhráno.

 

Co dělat, když kočku nemohu najít?

Přiznám se, že se mi to již stalo. Přijala jsem na hlídání do našeho domu malou strakatou kočičku, po které se záhy slehla zem a kočka prostě nebyla. Co teď? Během celé doby zdomácňování nového přírůstku se vědomě soustřeďte na veškeré příchody a odchody z domu. Získáte-li takto jistotu, že práh domu kočka nepřekročila, pak víte, že v tom domě prostě někde je! Začnete hledat znovu, podívejte se i na ta nejméně pravděpodobná místa. Máte-li již doma kočku, pozorujte její chování – dokáže nového hosta objevit snáze než vy. Sedí dlouho u nějakého místa? Zvedá pysky nebo dokonce vrčí? Dívá se upřeně na něco a pohledem se do těch míst vrací? Zaměřte tam svoji pozornost i vy. Onu tříbarevnou Mášu jsem nakonec vydolovala z přivřeného šuflete nacpaného ručníky. Neuvěřitelné.

 

Několik tipů závěrem:

  • Kočce ke skrýši předkládejte čerstvé krmení a vodu, i když nemusí jíst i několik dní, hlad nakonec strach překoná.
  • Poblíž úkrytu umístěte kočičí záchod.
  • Nedovolte nově příchozí kočce vstup na balkon. Vystrašené zvíře se odhodlá ke skoku i z velké výšky.
  • Nestresujte  nováčka víc, než je nezbytně nutné: kontakt s dětmi a dalšími domácími mazlíčky dávkujte po troškách.
  • Položte ke schovávačce nějaký předmět, který kočka dobře zná: její pelíšek, hračku, mističku…
  • Ozbrojte se velkou dávkou trpělivosti a za všech okolností zachovejte klid.
Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?