Sedmdesát

7. dubna 2014

Před pár dny jsem na procházce absolvovala zkoušku svých pevných nervů.

Není to neobvyklý zážitek, věřím, že v podobné situaci se dříve nebo později ocitne každý majitel psa. Ani mně se to nestalo poprvé, ale poprvé mě to opravdu vytočilo. A to jsem, prosím pěkně, velmi klidný člověk.

Chlapínka vždycky beru na vodítko, blížíme-li se k zástavbě, nebo pokud se míjíme s chodci, cyklisty, nebo jinými psy. Řídím se vědomím, že na mého psa není každý zvědavý a předpokládám, že existují na světě lidé, jež nesdílejí nadšení se psem, který je vehementně obíhá a očichává. Mnozí se psů štítí nebo bojí a já to respektuji. Totéž pejskaři. Ne každý je nakloněn nechat psy očichat, ačkoliv si myslím, že je to přirozené a žádoucí. Nestojí-li o to protistrana, odvádím chlapínka nemilosrdně (a za smutného kňučení) od cizího pejska pryč. Proto se snažím, aby nikdy nenastala situace, kdy jeho nadšení a elán do setkávání se s cizími lidmi a psy, nebude pod kontrolou.

Inu, na oné procházce jsem byla nucena zjistit, že takhle nastaveno to bohužel nemá každý. Blížili jsme se k zástavbě rodinných domů, proto jsem psa vzala na vodítko a poslušně mi pochodoval u nohy, když se v zatáčce vyřítili dva jorkšíři a s neutuchajícím štěkotem nás brali útokem. Někde v dáli jsem postřehla paní, která se je snažila odvolat, blížíc se k nám pomalu na kole.

Psíci v soustředěných kruzích obíhali okolo mě a chlapínka, jež si mínil hlavu vyvrátit, aby byl v obraze. Zuřivci mu začali útočit na zadní nohy, pochňapávali mu kolem tlap, chlapínek se točil, já ho pacifikovala, aby ty dva malé omylem nezašlápnul a paní se konečně podařilo jednoho svého chovance odvolat. Druhý to však nevzdával a dál pokračoval v nájezdech, doprovázených zuřivým štěkotem. Chlapínek byl relativně klidný, jen se pořád otáčel, motal, já ho držela, ač jsem cítila, jak ve mě cosi pomalu bublá. Byl to vztek. Začal mě svědit prst. Ten prst byl přímo na karabině vodítka. Vodítko bylo připnuté k obojku, obojek zel kolem krku čím dál tím víc nervózního psa. A já v duchu počítala: váhový rozdíl: 70 kilo, výškový rozdíl: 70 cm, doba trvání incidentu: alespoň 70 vteřin, šance mrňavého agresora: mizivá.

Se skřípěním zubů jsem odsunula prst z karabiny a otočila se na paní s kolem, která stála několik metrů od nás. V jedné ruce držela kolo, v druhé moudřejšího z jorkšírů a občasným zavoláním zkoušela poslušnost toho sebevraha, jež za své životní poslání pojal bídný konec pod tlapou mého chlapínka při pokusu ho do ní kousnout. Zasyčela jsem skrz zuby „Ještě chvíli a pustím ho“. Víc nebylo třeba, paní práskla s kolem a druhého psa si odchytila. Loupla po mě nenávistným pohledem, kdo by čekal omluvu, čekal by tam ještě dnes a začala malého kamikadze peskovat. Ten se jí zmítal v náručí, řval jako minipavián a já odcházela rudá vzteky a šeptem plivala okolo sebe nadávky, které patřily majitelce, ale jež jsem jako slušně vychovaná nechtěla interpretovat před ní. Chlapínek byl z celé situace nesvůj, protože jsem jej držela velmi nakrátko a bránila mu v prudším pohybu, což pojal jako trest a netušil, čím si ho zasloužil. Inu – nezasloužil, zasloužili by jiní.

Nevychovaní psi byli, jsou a budou a není to jejich vina. Nebudu hanit malé psy, ač s těmi mám nejhorší zkušenosti, protože je přeci tak roztomilé, když ta malá chlupatá střela bere útokem psa o několik řádů většího. Majitelé těchto psích harakiri se v podobných situacích často od srdce smějí a prohazují něco o „srdci bojovníka“ či „neuvěřitelné odvaze“. Tak já vám něco povím, milí moji, uvědomte si, že svoboda vašeho psa končí tam, kde začíná svoboda psa jiného a že občas dělí vašeho bojovníka od životní lekce jedno cvaknutí karabiny...

 

Přidáno: 50 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?