Selhání ledvin – smutná diagnóza avšak s nadějí

22. září 2014

Ledvinové selhání může kočky (stejně jako psy a jiná zvířata) postihnout v akutní nebo chronické formě. I když se oba typy liší svým průběhem, jedná se o velmi závažné onemocnění vedoucí velmi často k tragickému konci. Především u chronického průběhu bývají příznaky nenápadné a plíživé. Rozhodující pro záchranu života svého chlupatého přítele je všimnout si jich včas a neváhat s návštěvou u veterinárního lékaře.

Funkce a poškození ledvin u kočky

Kočky jsou pouštní zvířata a jejich potřeba pít je tedy poměrně skromná. Ledviny jsou filtračním orgánem. Z krve odvádějí zplodiny do moči, která je u zdravých koček koncentrovaná a tmavě zbarvená. Tyto životně důležité orgány mají velké provozní rezervy. Dokážou dál dobře pracovat, i pokud dojde k jejich částečnému poškození. Pokud však míra poškození přesáhne 80 %, ledviny již na svůj úkol nestačí a jedovaté látky se začínají hromadit v těle. Dochází tak k postupné otravě vlastními toxiny, následnému upadnutí do komatu a smrti. Nutno zmínit, že jakékoli poškození ledvinové tkáně je nevratné - ledviny již nelze uzdravit.

 

Proč dochází k selhání ledvin

Příčiny chronického a akutního selhání jsou stejné. Patří mezi ně: dědičnost (hl. u dlouhosrstých koček), infekce, otravy, ucpání močových cest kameny, chybné reakce imunitního systému a chronické zánětlivé procesy. Ledviny však přirozeně ztrácejí svoji filtrační kapacitu i s věkem, a tak nejčastější příčinou ledvinového selhání je právě stáří. (U 7letých koček je tato diagnóza již častá). U akutního stavu je celý průběh velmi rychlý a rozsah poškození nabývá větších rozměrů. Příznaky chronického selhání se objevují postupně, a je tak větší šance na jejich zaznamenání a zahájení léčby.

 

Jak poznáme, že kočce nefungují ledviny

Především u chronické formy nebývají příznaky příliš do očí bijící, obzvlášť pokud kočka tráví hodně času i mimo dům. Všímejte si především zvýšené potřeby pití, neobvyklého množství moči, zhoršení stavu srsti (matná, hrubá, láme se), kočka hubne. Jak otrava postupuje, kočka je více spavá a zimomřivá, v tlamce se objevují bolavé afty, které začnou znemožňovat příjem potravy a tekutin, zvíře se velmi rychle dehydratuje a koncentrace zplodin narůstá. Přidává se dezorientace, slinotok, chudokrevnost. Konec pak přichází již velmi rychle.  Akutní selhání provází průjmy, zvracení, afty a zvýšený příjem tekutin, aniž by je zvíře následně v přiměřené míře opět vyloučilo.

 

Léčba nefunkčnosti ledvin

Z krevního obrazu veterinář zjistí rozsah nefunkčnosti ledvin a množství toxinů a dalších hodnot. Pokud míra poškození ještě není fatální, doporučí veterinář celoživotní přísnou dietu (tedy kvalitní vysoce stravitelné krmivo s minimálním obsahem soli, fosforu a bílkovin). Pokud je stav kritický, je jistou nadějí ještě několikadenní transfúze. Pokud se stav kočky zlepší, nasadí se jí zmíněný dietní režim, který je nutno striktně dodržovat. Kočka by pak měla po zbytek života zůstat pod pravidelnou veterinární kontrolou. Ledvinové selhání je progresivní onemocnění. Bohužel jej nelze zastavit ani vyléčit, díky preventivním kontrolám a vhodnému krmivu však můžeme našemu mňoukajícímu kamarádovi život ještě o mnoho šťastných měsíců prodloužit. Posledním řešením pak je už jenom euthanasie.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?