Seznamte se s Novoguinejským zpívajícím psem, divokým a vzácným

17. října 2015

Kvůli genetické izolaci je tento Novoguinejský pes spíše příbuzný s australským Dingem, než s některým z domácích psů. Z geografického hlediska to není překvapení, protože Nová Guinea se nachází kousek od severovýchodního cípu Austrálie v Tichém oceánu.

Historie Novoguinejského zpívajícího psa

Novoguinejský zpívající pes – známý též jako Zpěvák, Highlandský divoký pes, nebo Novoguinejský dingo. Je to skutečně divoký pes, nemá dlouhou historii domestikace ani návyky nebo fyzické zvláštnosti spojené s těsným soužitím s lidmi.

Podobnosti i rozdíly mezi Zpěvákem, dingem či domestikovanými plemeny, činí Zpěváky těžko zařaditelnými. Jsou téměř považováni za chybějící článek mezi vlky a domácími psy.

První kontakt s tímto psem byl zaznamenán r. 1890, od r. 1950 bylo asi 8 jedinců zajato a chováno v zoologických zahradách a přírodních rezervacích. Celkový počet v zajetí chovaných jedinců je dnes okolo 300, celková populace volně žijících jedinců je však neznámá. Jsou tak zřídka k vidění, že poslední fotografie pochází z r. 2012.

 

Fyzické charakteristiky Novoguinejského zpívajícího psa

Souhrn vlastností odpovídá životu ve volné přírodě, nezávislosti a soběstačnosti. Jedná se o středně velké psy, dospělý jedinec dosahuje výšky 28 až 46 cm a váhy 9 až 14 kg. Mají extrémně flexibilní pohybový aparát, podobnou kočkám. Jsou schopni šplhat po stromech nebo se protáhnout malými prostory. Mají široké čelisti vybavené karnasiálními zuby (přizpůsobené pro stříhání masa). Tyto zuby jsou větší a ostřejší než u domácích psů. Mají lepší oči i noční vidění než psi. Předpokládá se, že obývají husté zalesněné a hornaté terény, ve kterých se perfektně orientují.

 

Unikátní vokalizace Novoguinejského zpívajícího psa

Zvuky tohoto psa jsou rozdílné od jakýchkoli jiných psovitých šelem, ať jde o vlka, dinga nebo psa.  Umí produkovat širokou škálu zvuků, může výt, ňafat, cvrkotat... Skupiny umí navíc zpívat sborově. Dlouhé a koordinované písně využívají pro komunikaci s jinými smečkami v hustě zalesněných vysokohorských oblastech.

 

Domestikace a další studie Zpěváka

Bez ohledu na počet jedinců ve volné přírodě (který přesně neznáme), jedná se o psy vzácné. Domestikací navíc ztrácí své původní rysy, díky kterým je tento pes tak jedinečný.

Většina jedinců žije v zoologických zahradách, někteří si však našli cestu do lidských obydlí. Vyžadují dostatek prostoru a pravidelné fyzické aktivity, aby se v nich rozvíjely jejich přirozené schopnosti.

 

Pozn.: Tento živočišný druh, na světě jeden z nejvzácnějších, chová zlínská ZOO. Jděte se na něj podívat na vlastní oči ;)

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?