Sezóna klíšťat začíná

29. dubna 2009

Každý z nás dobře ví, jak je nepříjemné přijít do styku s klíštětem, komárem nebo jiným „krvelačným" hmyzem. Nejenže způsobuje svědění, ale může zapříčinit i vážná onemocnění. Ohroženi jsou i naši domácí mazlíčci. Pro zvířata naštěstí existují prostředky, které je dokážou proti parazitům účinně chránit.

Sezóna klíšťat trvá od dubna až do října. Klíště vyhledává živočichy, na kterých parazituje sáním krve. Klíště je především v travním porostu. Když se řekne klíště, většinou nás napadne rčení „drží se jako klíště". A opravdu. Klíšťata jsou mimořádně odolní tvorové, kteří nám i mazlíčkům mohou značně zkomplikovat život. Aktivita těchto miniaturních upírů je navíc v posledních letech celoroční, s výjimkou období zimy. Kočky mohou onemocnět stejně jako člověk a zároveň se stávají nositelem infekce.

 

Při silném napadení klíštětem se může u kočky objevit klíšťová paralýza. Tento druh onemocnění může způsobit, až mírnou obrnu, která většinou odeznívá do dvou dnů po odstranění klíštěte.

 

Klíšťata jsou nebezpečná proto, že přenášejí různé nemoci. U nás se jedná o Lymskou boreliózu, klíšťovou paralýzu a klíšťovou meningoencephalitidu. Klíšťata jsou hostitelé bakterií a zároveň přenašeči. Nákazu přenášejí při zakousnutí slinami, které vypouští do rány, a v místě vpichu omezují srážlivost krve. Ve slinách klíštěte jsou také látky, které potlačují imunitní odpověď napadeného organizmu. Na přenosu nákazy se může podílet i střevní obsah klíštěte.

 

Meningoencefalitida poškozuje nervovou soustavu. Objevují se záněty a horečky, může dojít i k narušení vědomí. Pro lidi existuje očkování, pro kočky ještě bohužel ne.

 

Velmi důležitá je prevence. Na našem trhu je celá řada přípravků, které pomáhají v boji proti klíšťatům. V poslední době je velkým hitem aplikace Spot-on přípravků. Jedné se o ampulky s látkou, která se aplikuje kočce na kůži v místě, které si nemůže olízat. Tato látka chrání, aby se klíště nepřisálo na kůži.

 

Dalším přípravkem proti klíšťatům je obojek. Ten má většinou kombinovaný účinek jak na klíšťata, tak i na blechy. Délka účinnosti je různá - některé působí tři i více měsíců. Účinek přípravků proti klíšťatům se projeví až po kontaktu parazita se srstí, kůží nebo nasátí krve zvířete. Chovatelé poté nacházejí mrtvá klíšťata.

 

Chovatelé pozor! Některé přípravky obsahují jako účinnou látku permethrin, který je pro kočky nebezpečný. Po jeho aplikaci může dojít k závažným křečím, které mohou vyvolat i smrt. V případě nechtěné aplikace ihned navštivte veterináře.

 

Pokud najdete u kočky klíště, je nezbytné ho co nejdříve odstranit, nejlépe speciální pinzetou na klíšťata, kterou lze běžně zakoupit. Výhodou těchto pinzet je, že umožní vytáhnout klíště vcelku a nerozmáčknout jej. Po vytažení klíštěte místo zkontrolujte a vydezinfikujte.

 

A na závěr několik rad, jak vytáhnout kočce klíště:

  • S klíštětem musíte zacházet opatrně.
  • Použijte jednorázové gumové rukavice, napadené místo zakápněte dezinfekčním roztokem a počkejte tři až pět minut.
  • Klíště musíte zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej kleštičkami nebo pinzetou dostat ven z kůže.
  • Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani po ani proti směru hodinových ručiček.
  • Poté potřete místo dezinfekcí.

 

Autorka: Iva Brunclíková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?