Šikana a kočky? Kočka jako "king"

19. března 2013

Kočka je osobnost a jako taková má i své ego. Každá je naprosto jiná, byť se jedná o plemeno s konkrétními vlastnostmi, kterými se může pyšnit. I tady ale dispozice k nějakému konkrétnímu chování mohou být dány mnoha způsoby. Prostě, i kočky chtějí mít to své.

Dominance kočky

Pokud je více koček pohromadě, vždy se najde jedna, která prostě velí. Tak to nakonec chodí i mezi kočkami venkovními. Podřizují se nebo naopak hájí své postavení v rámci svého postu v tlupě. Není nic, co by tenhle jasný řád narušilo.

Stejné je to i doma, pokud je víc koček v tlupě. Velení se jednoduše jedna kočka ujme, a dokáže si také pak svůj pořádek zřídit. Hierarchie je pak daná. Člověk by do tohoto seskupení zasahovat neměl, přestože občas k nějakému konfliktu dojde. Jde ale jen o udržení se na dané pozici, o kterou se může jeden z tlupy pokoušet ji převzít.

Dominantní kočka si pak udržuje své výhody, které ze svého postavení těží. Bývá první u jídla, má přednostní právo. Je tomu tak i v jiných věcech. Například co týká míst odpočinku a podobně. Stejně pak jednají kočky „podřízené.“ Jedná se o žebříček postavení v tlupě, který je daný a který si kočka také dokáže obhájit.

 

Kočka, tvor nadřazený

Bohužel, i mezi kočkami může dojít k tomu, že prostě jeden jedinec je terčem útoků všech a za všech okolností. Může být napadán i zcela bezdůvodně, aniž by se snažil o cokoli bojovat. Nemusí to být ale vždy jen nutně fyzické napadání, může se jednat i snahu takového jedince deptat i jinak. Ostatní kočky mu znemožňují přístup k záchodu nebo k jídlu. Dělají prostě naschvály.

Takový člen tlupy to pak nemá vůbec jednoduché. Nedokáže se totiž takovým útokům bránit. Pouze utíká. Výsledkem je, že se snaží být absolutně nenápadný a schovává se na místech, kam k němu nikdo nemůže. Trpí velmi i psychicky.

 

Náprava šikany u koček

Pokud zjistíte takové chování u kočky nebo více koček, první, co je nutné udělat, je oddělit takového jedince od tlupy. Musí mít alespoň chvíli klid a pocit sounáležitosti. Místo by mělo být vybaveno nejen pelíškem, ale také toaletou.

Pokud uvidíte, že se některá kočka začíná takhle chovat, je nutné přistoupit k trestům. Ovšem ne fyzickým. Prostě ji nenásilně vezměte a odneste někam, kam ji na chvíli zavřete. Nejednejte hrubě, jen důsledně.

Mějte po ruce rozprašovač s čistou vodou a při náznaku špatného chování ho použijte. Funguje skvěle i u bitek. I když do nich by se člověk měl vměšovat jen tehdy, je li opravdu zle. Drobnější bitky, u kterých si ale kočky neublíží, budou probíhat stále. V naprosté většině se ale jedná o hraní, nebo vyřizování kočičích záležitostí, které jsou prostě dané. Člověk by v takovém případě vůbec zasahovat neměl. Je tedy potřeba umět odhadnout, kdy je bitka už na hraně nebo dokonce za ní.

Zkuste kočičí tlupu také více zaměstnávat hraním. Velmi vděčná je například šanta kočičí v plátěných pytlíčkách nebo kozlík lékařský, kterým pokapete hračky. Tyto bylinky dokážou naprosto zaujmout a odvrátit tak pozornost od všeho.

 

Pokud ale zjistíte, že je některá kočka terčem šikany, jednejte co nejrychleji. Taková kočka je velmi nešťastná a narušení psychické rovnováhy může mít až fatální důsledky.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?